• Informácie pre stravníkov

• Podľa zákona č 523/2004, §22 ods.4 je školská jedáleň povinná odviesť stravné na Ocú.
          Zároveň žiadame zákonných zástupcov stravníkov, aby platby za stravné realizovali najneskôr
          do 10. dňa v mesiaci vopred.

Základná škola s materskou školou Šarišské Dravce – školská jedáleň

Vzhľadom na novelu zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky zavádzajúcu dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa pre žiakov I. a II. stupňa základných škôl a  určenie pravidiel pre vznik nároku na danú dotáciu, Základná škola s materskou školou, školská jedáleň, oznamuje žiakom školy a ich zákonným zástupcom nasledovné:

• Žiak má nárok na dotáciu vo výške 1,30 € denne pri splnení nasledovných podmienok:
          1. účasť aspoň na jednej vyučovacej hodine
          2. odobratie obeda
          • Ak sa žiak vôbec nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu, nemá nárok na dotáciu.
          • V  prípade neprítomnosti žiaka na výchovno-vzdelávacom procese v nasledujúci deň,  je  zákonný  zástupcu žiaka povinný odhlásiť žiaka zo stravy do 14.00 h predchádzajúceho pracovného dňa
            pracovného dňa na tel.čísle 0915 595 176, alebo SMS (meno, trieda)
          • Ak zákonný zástupca neodhlási žiaka, resp. ak žiak obed neodoberie (napriek prihláseniu sa na obed v daný deň), je zákonný zástupca žiaka povinný uhradiť plnú výšku stravného (t. j. bez priznania dotácie). V takom prípade je výška stravného určená Všeobecne záväzným nariadením o určení čiastočných úhrad v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Šarišské Dravce č. 01/2022,ktoré nadobúda účinnosť 01.11.2022 nasledovne:
          • dieťa MŠ  - 1,54 €
          • žiak I. stupňa ZŠ – 1,21 €
          • žiak II. stupňa ZŠ – 1,30 €

VZN obce Šarišské Dravce č. 01/2022  určuje príspevok na jedno odobraté jedlo pre deti MŠ a žiakov ZŠ vo výške 0,20 € na mesiac, v prípade keď odoberie v mesiaci minimálne jedno jedlo.

Deťom  MŠ, ktoré majú rozhodnutie o prijatí bude poskytnutá celodenná strava od 02.09.2019.

Školská jedáleň nezabezpečuje diétne stravovanie. V tomto prípade si môže zákonný zástupca žiaka podať žiadosť o poskytnutie dotácie na zabezpečenie stravy žiakovi vyžadujúcom diétne stravovanie v súlade s príslušnou smernicou.

Prosíme zákonných zástupcov žiakov o dôsledné odhlasovanie zo stravy a  v prípade prihlásenia sa na obed aj odobratie prihlásenej stravy žiakmi, aby sme tak predišli  problémom s vymáhaním vzniknutých nedoplatkov.

Nedoplatok vyčíslený školskou jedálňou je zákonný zástupca žiaka povinný uhradiť na základe vystavenej poštovej poukážky do 10. dňa nasledujúceho mesiaca.

Zapisny_listok_stravnika.doc

Školská jedáleň  je zariadenie, ktoré pripravuje stravu pre deti MŠ , žiakov ZŠ  a zamestnancov MŠ a ZŠ

Vedúca ŠJ: Mišenková Agáta

Tel.č.: 0915 595 176

Hl. kuchárka: Bujňáková Mária

Strava je pripravovaná na základe jedálneho lístka, ktorý je zostavovaný podľa:
          •    odporúčaných výživových dávok,
          •    materiálno-spotrebných noriem,
          •    zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov,
          •    finančného limitu na nákup potravín,
          •    hygienických požiadaviek
          •    zásad HACCP.

Štruktúra jedálneho lístka počas piatich stravovacích dní je nasledovná:
          •    dve hlavné mäsové jedlá,
          •    jedno hlavné jedlo so zníženou dávkou mäsa
          •    jedno hlavné múčne jedlo,
          •    jedno hlavné zeleninové alebo odľahčujúce jedlo.

Strava je pripravovaná na základe stanoveného finančného limitu, ktorý určilo Ministerstvo školstva SR/2009 a jeho aktualizácia bola 1. 1. 2010.  Naša školská jedáleň je zaradená do najnižšieho I. finančného pásma pre všetky vekové kategórie

Spôsob úhrady stravného:
          •    prevodom na číslo účtu: IBAN: SK 90 0200 0000 0016 3573 7457
          špecifický symbol: konkrétny mesiac, do poznámky je potrebné uviesť meno a triedu žiaka.

Je nutné, aby stravníci mali úhradu za obedy na nasledujúci mesiac vyplatenú najneskôr do 10. dňa predchádzajúceho mesiaca poštovou poukážkou
          Posledný termín odovzdania dokladu o platbe je 25. deň v mesiaci.

Odhlasovanie zo stravy sa prevádza deň vopred do 14:00

Naša školská jedáleň sa zapojila do projektu:

•    ŠKOLSKÉ OVOCIE, ktoré je podporované vládou SR a EÚ. Ide o podávanie jablkovej a jablkovo-mrkvovej šťavy bez pridania cukru a konzervačných látok.

•    DANONE – MLIEČNA ŠKOLSKÁ LIGA – snahou projektu je podporiť spotrebu mliečnych výrobkov u detí. Ich pravidelnou spotrebou dodať detskému organizmu potrebné látky na vývoj svalovej hmoty, pre stavbu kostí a chrupu, pre normálny rast a odolnosť proti infekciám.
          Garantom projektu je Ministerstvo školstva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR.