• Charakteristika materskej školy

• 1.Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

Naša materská škola sa riadi cieľmi a poslaním Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu slovenskej republiky 6.júla 2016 pod číslom 2016-17780/27322:I-10A0 s platnosťou od 1.septembra 2016. Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania  je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej úrovne, ako základu pre školské vzdelávanie v základnej škole a pre život v spoločnosti.

Všeobecnými cieľmi výchovy a vzdelávania v materskej škole sú:

a, Zlepšovať sociálnu aktivitu dieťaťa a napĺňať potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi i s dospelými.

b,Uľahčovať dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené inštitucionálne, školské prostredie.

c,Podporovať vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu.

d,Podporovať rozvoj komunikačných kompetencií, matematických kompetencií a kompetencií v oblasti vedy a techniky, digitálnych kompetencií, kompetencií učiť sa,riešiť problémy, tvorivo a kriticky myslieť, sociálnych a personálnych kompetencií,občianskych kompetencií a pracovných kompetencií.

e, Sprostredkovať základy verejnej kultúry a rozvíjať u dieťaťa dimenzie školskej spôsobilosti, aby sa ľahko adaptovalo na následné primárne vzdelávanie, umožňovať dieťaťu napĺňať život a učenie prostredníctvom hry, priamej skúsenosti a aktívneho bádania.

Vlastné ciele výchovy a vzdelávania:

a, Utvárať a rozvíjať národné povedomie detí prostredníctvom ľudovej slovesnosti.

b, Prostredníctvom ľudových tradícií rozvíjať spoluprácu s rodičmi a verejnosťou.

c, Aktívne sa zúčastňovať na kultúrno-spoločenských akciách obce.

d, Environmentálnymi aktivitami utvárať kladný postoj dieťaťa k prírode, stimulovať environmentálne cítenie a elementárne ochranárske postoje.

e, Zapájaním rodičov do aktivít školy prenášať myšlienky zdravého životného štýlu.

f, Prostredníctvom pohybových aktivít utvárať u detí pozitívny vzťah k telovýchovným činnostiam a športu.

2.Vlastné zameranie materskej školy

Školský vzdelávací program je vyváženým dokumentom so zameraním na všetky oblasti rozvoja dieťaťa. Vonkajšie prostredie materskej školy má vplyv na jej zameranie. Naša dedina sa nachádza v prostredí, ktoré je obklopené malebnou prírodou. Naša výchovno-vzdelávacia práca je obohatená o aktivity a činnosti na rozvoj environmentálneho cítenia. Týmito aktivitami budeme utvárať emocionálne bohatý vzťah k prírode.

Deťom budeme vštepovať lásku k ľudovým tradíciám, ktoré majú v našom regióne dlhodobú tradíciu. Výchovu a vzdelávanie budeme obohacovať o regionálne prvky. Zameraním našej materskej školy je priblížiť deťom ľudové zvyky a tradície, podnietiť a utvárať záujem detí o tradičné remeslá a utvárať pozitívny vzťah k regionálnemu folklóru.

Najprirodzenejšou činnosťou detí v predškolskom veku je pohyb, ktorý im prináša radosť. Je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Našim cieľom, prostredníctvom rôznych činností a akcií, bude pestovať u detí návyky zdravého životného štýlu a hlavne utvárať kladný vzťah k telovýchovným činnostiam a športu.

Prevádzka materskej školy

• Prevádzka materskej školy je celodenná a poldenná.
          • Celodenná: 7,00 hod. do 16,00 hod.
          • Poldenná:  7,00 hod. do 12,00 hod.

Riaditeľ ZŠ s MŠ: RNDr.  Pavol Haborák
          Zástupkyňa pre MŠ: Irena Slaminková
          Konzultačné hodiny
          sú  podľa dohody s pedagogickými zamestnancami.

Organizácia tried a vekové zloženie detí:

• 1.trieda  Žabky 2,5 -3 roč.deti triedna učiteľka Mgr.Renáta Majerníčková
          • 2.trieda  Lienky 3-4 roč.deti triedna učiteľka Mgr:MichaelaGirašková