Oznamujeme rodičom a zákonným zástupcom žiakov, že 28. novembra 2024 (štvrtok) v čase od 13:30 do 16:00 sa uskutočnia v škole triedne aktívy rodičovského združenia. Triedne aktívy RZ sa uskutočnia formou konzultačných hodín. Miestnosť a prípadné termíny konzultačných hodín Vám oznámia triedni učitelia za jednotlivé triedy prostredníctvom správy na Edupage.
Rodičovské združenie
Okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka
Tento rok som sa zúčastnila okresného kola Olympiády zo slovenského jazyka. Bola to pre mňa výzva, no zároveň aj skvelá príležitosť na to, aby som si overila svoje jazykové schopnosti a zlepšila sa v rôznych oblastiach, ako je gramatika, pravopis, rečnícke schopnosti či literárne znalosti. Príprava na olympiádu bola náročná, no veľmi obohacujúca. Cítila som, že sa posúvam vpred a to ma ešte viac motivovalo.
Súťažné úlohy boli náročné, ale zvládla som ich a v konkurencii 10 škôl som sa umiestnila na 4. mieste. Z okresného kola som si tak ako jediná odniesla DIPLOM ÚSPEŠNEJ RIEŠITEĽKY. Bolo to pre mňa obrovské ocenenie za všetku prácu, ktorú som do prípravy vložila. Naozaj mi bolo cťou a zároveň som mala veľkú radosť z toho, že môžem reprezentovať svoju školu.
Tento úspech ma ešte viac motivoval k tomu, aby som sa aj naďalej zdokonaľovala v slovenčine a pokračovala v objavovaní krásy slovenského jazyka a literatúry. Som veľmi vďačná za podporu od pani učiteľky Matijovej, ktorá má na túto súťaž pripravovala a verím, že tento úspech nie je môj posledný!
Organizátorka podujatia: Mgr. Matijová Ľubica
Autorka príspevku: Michaela Osifová 9.A
5 PROTI 5
Vedecko-technické centrum Košice
Pri príležitosti blížiaceho sa Týždňa vedy a techniky sme 25.10.2024 so žiakmi 7. ročníka navštívili Vedecko-technické centrum v Košiciach.
Na jednom poschodí sa nachádzalo približne 50 rôznych hlavolamov, matematických a fyzikálnych experimentov, merače postrehov, motoriky a koordinácie. Každý hlavolam alebo experiment bol popísaný a vysvetlený na veľkej tabuli. Niektoré hlavolamy boli pre jednotlivcov, iné bolo potrebné riešiť v skupine. Všetci sme si hlavolamy vyskúšali, zabavili sa a popri tom sme sa aj niečo nové naučili.
Po skončení sme sa prešli historickým centrom Košíc.
Pre všetkých to bol krásny zážitok a návštevu Vedecko-technického centra v Košiciach odporúčame každému, bez rozdielu veku 🙂
Organizátorky podujatia: Mgr. Bernardína Cicoňová, Mgr. Martina Ignácová
Autorka príspevku: Mgr. Bernardína Cicoňová
4
Keď padá lístie...
Jeseň je ročné obdobie, ktoré nás očarí svojimi pestrými farbami. Príroda nám týmito zmenami ukazuje, ako plynie čas. Aj ľudský život prináša veľa zmien od narodenia až po jeseň nášho života. Práve tomuto obdobiu je venovaný október ako mesiac úcty k starším.
Žiaci na prvom stupni našej základnej školy vyjadrili úctu svojim starým rodičom. Vyrobili pre nich milé darčeky. Takýmto spôsobom chceli svojim starkým poďakovať za všetko, čo pre nich robia. Vyjadriť im, že ich majú radi, a že aj babka a dedko sú pre nich dôležití.
Organizátorky: učiteľky I. stupňa ZŠ
Autorka príspevku: Mgr. A. Mačová
3
Záložka do knihy spája školy Česko-slovenský projekt
Z príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2024 sa žiaci našej školy prvého až piateho ročníka zapojili do 15. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá, ktorého vyhlasovateľom je Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Knižnica Jiřího Mahena v Brne.
Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami, ako aj podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci našej školy vytvorili záložky do knihy, na ktorých ľubovoľnou technikou stvárnili tému česko-slovenského projektu.
Téma tohto ročníka bola: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat. Záložky žiaci spoločne vyrábali na hodinách výtvarnej výchovy pod vedením vyučujúcich. Vyrobené záložky si naši žiaci vymieňajú so žiakmi z pridelenej partnerskej školy, ktorou je ZŠ s MŠ Gogoľova Topoľčany.Do partnerskej školy bolo zaslaných 72 záložiek a tie ich potešili zasa našich žiakov.
Vyrobené záložky boli rôznych tvarov, malé i veľké, žiaci ich vytvorili ľubovoľnou technikou a snažili sa držať tohoročnej témy, takže nechýbali zvieratká. Výmenou záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, priateľských kontaktov alebo na poznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa do výroby záložiek zapojili.
Organizátorky podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD., Mgr. Alena Čizová, Mgr. Emília Radačovská, Mgr. Andrea Mačová
Koordinátorka projektu a autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
Deň materských škôl na Slovensku – 4. november
,,Naša škola má svoj deň, dnes spievame iba preň. Tancuj, spievaj, uč sa, hraj sa, tento deň sláv, zabávaj sa!"
Takto si spievali deti 5.11. 2024 z našej materskej školy spolu s kamarátmi zo susednými materskými školami z Polomy a Krásnej Lúky na krásnej spoločnej akcii. Oslava Dňa materských škôl začala detskou svätou omšou, ktorú odslúžil duchovný otec Cyril Revák v kostole Sv. Kataríny Alexandrijskej v Šarišských Dravciach. Pohostenie, súťaže a dobrá zábava na nás čakala v sále KD. Do materskej školy sme sa vrátili s krásnou medailou a množstvom zážitkov.
O tom, že to bol naozaj skvelý čas, svedčí veselý pokrik detí:
„To bol super deň - Deň materských škôl!“
Organizátorka podujatia: Irena Slaminková, zástupkyňa MŠ
Autorka príspevku: Martina Haboráková , učiteľka MŠ
9
Včelárstvo v botanickej záhrade
Krásny jesenný deň sme so žiakmi I. stupňa strávili v priestoroch botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Zúčastnili sme sa výstavy včelárstva, vypočuli si prednášku a prezentáciu výrobkov a včelích produktov. V tvorivej dielni sme si vyrobili odliatky vianočných ozdôb z včelieho vosku. Nechýbala ani ochutnávka rôznych druhov medu. Takto posilnení sme neodolali potulkám v skleníkoch a vonkajšej expozícií. Obdivovali sme mnoho rastlinných druhov, z toho aj najvzácnejšiu zbierku kaktusov a sukulentov. Súčasťou botanickej záhrady je aj mini ZOO, ktorej sme neodolali tiež.
Máme radi exkurzie, keď sa vydáme za múry školy a strávime pekný deň s príjemným a obohacujúcim programom.
Organizátori podujatia: učiteľky a žiaci I. stupňa, Nikoleta Bednarčíková, Mária Kohanová
Autorka príspevku: Mgr. Emília Radačovská
6
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
Aj tohto roku Vás pozývame zapojiť sa do dobročinného projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Spoločne môžeme priniesť radosť a lásku seniorom, ktorí často prežívajú Vianoce osamote. Vytvorme darčeky – krabičky pre seniorov, ktoré prinesú kúsok lásky, tepla, radosti i úľavy do ich životov. Pre mnohých to môže byť jediný darček, ktorý dostanú.
Do zbierky sa môžete zapojiť prípravou krabičky do 27. 11. 2024 a odovzdať pani učiteľke Radačovskej a Sedlákovej.
Veľmi pekne Vás prosíme radšej o menej, ale zato kvalitne a rovnomerne vyskladaných krabičiek. Osvedčil sa aj spôsob, kedy každý za seba donesie 2-3 veci uvedené v zozname ,,Čo má obsahovať krabička“ a potom z nich spoločne v triede vyskladali niekoľko pekných naozaj plných krabičiek a správne naplnených krabičiek, presne podľa pokynov zbierky.
Tešíme sa na spoluprácu s Vami a vážime si Vašu účasť a ochotu pomáhať.
JESENNÉ PRÁZDNINY
Oznamujeme rodičom a žiakom základnej školy, že jesenné prázdniny sa v školskom roku 2024/2025 uskutočnia v termíne 30. a 31. októbra (streda a štvrtok) 2024. Vyučovanie po prázdninách pokračuje 4. novembra (pondelok) 2024.
Prevádzka materskej školy bude 30. a 31. októbra (streda a štvrtok) 2024 so súhlasom zriaďovateľa prerušená (nedostatočný počet prihlásených detí). Prevádzka materskej školy po prerušení pokračuje 4. novembra (pondelok) 2024.
Milión detí sa modlí ruženec
„Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.“
To sú slová sv. pátra Pia a v ich duchu sme sa aj my 18. októbra 2024 opäť pridali k výzve „Milión detí sa modlí ruženec“. Deti na všetkých kontinentoch – od veľkých miest až po malé dedinky – sa v tento deň zastavili, aby sa spojili v modlitbe.
Milión detí sa modlí ruženec je mocným posolstvom, že budúcnosť sveta je v rukách tých najmenších – a ich modlitby majú nesmiernu silu požehnania a pokoja pre celú zem. Tento rok sa zapojili a spojili deti z materskej školy,ktoré sa modlili v priestoroch MŠ, deti zo základnej školy, ale aj z našich susedných obcí a vo farskom kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Šarišských Dravciach sa ozaj vo veľkom počte spoločne pomodlili ruženec po svätej omši a zamýšľali sa nad jednotlivými tajomstvami bolestného ruženca.
Ďakujem všetkým žiakom a rodičom za prejavený záujem a spoluprácu na peknej a hlbokej myšlienke.
Organizátori podujatia: Mgr. Michal Paľovčík, PaedDr. Mária Kalinová, PhD., Mgr. Michaela Girašková, Mgr. Petra Hovančíková, Mgr. Renáta Majerničková, p. uč. Irena Slaminková, p. uč. Martina Haboráková
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
10
Zaujímavé aj smutné...
...zneli z našich úst slová po exkurzii, ktorú sme absolvovali s našimi spolužiakmi a triednymi učiteľkami v jedno krásne októbrové dopoludnie. Naše kroky smerovali na výstavu Titanic do príjemného prostredia miestnej galérie obce Hniezdne.
Putovanie do hlbín tejto známej a nezabudnuteľnej lode začalo známou melódiou z rovnomenného filmu Titanic, ktorý nejeden z nás už videl. Boli aj takí, ktorí počuli meno lode a jej príbeh prvýkrát. Zapískaním na píšťalku nás pán kapitán (majiteľ vystavovaných artefaktov) previedol skutočným a napínavým príbehom. Virtuálnou prehliadkou sme sa razom preniesli do sveta luxusnej lode... no s tragickým koncom.
Každý jeden vystavovaný kúsok mal svoje miesto na tejto lodi a spolu so sprievodným slovom nám pomohli preniesť sa v čase a dozvedieť sa množstvo zaujímavých, ale aj poučných informácií. Od lodnej skrutky, cez použité dlaždice, stolovací servis a jedálny lístok prvej triedy, dobové oblečenie, zachované staré listy a cestovné lístky, až po dôkazy prítomnosti Slovákov či slovenské víno...to je len málo z toho, čo všetko sme tam mali možnosť vidieť.
Videli sme, že sláva a pýcha i dnes, po viac ako sto rokoch, prináša skazu a leží na dne Atlantiku. Ale dokedy?
A viete čo bol moderný wifi signál na lodi? My to už vieme. A vy? Odpoveď nájdete na fotografii.
Organizátorky podujatia: Mgr. Haboráková Andrea, Mgr. Kľocová Lenka
Autori príspevku: Mgr. Haboráková Andrea, žiaci 8.A a 8.B
3
Deň zdravej výživy
„Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.“ (La Rochefoucauld)
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravé stravovanie. Práve preto sme si 17. októbra pripomenuli na 1.stupni našej školy Svetový deň zdravej výživy.
Zdravá výživa je dôležitá pre ľudí v každom veku. Pre tých najmladších to platí dvojnásobne. Preto je dôležité, aby si už deti osvojili správne stravovacie návyky. Zábavnou formou prostredníctvom projektového vyučovania sme sa snažili poukázať na možnosti zdravej stravy, ktorá obsahuje veľa vitamínov a je prospešná pre všetkých.
V ďalšej časti projektového vyučovania žiaci pokračovali v ochutnávke zdravých dobrôt, ktoré pripravili doma za pomoci rodičov. Všetky pripravené dobroty sme spoločne naaranžovali na stôl. Deti sa veľmi tešili a prežili príjemný a obohacujúci deň.Všetkým rodičom ďakujeme za spoluprácu.
Organizátorky podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD., Mgr. Alena Čizová, Mgr. Emília Radačovská, Mgr. Andrea Mačová
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD
13
Šarkaniáda
Jeden, dva, tri, štyri rohy,
nemá ruky, ani nohy.
Letí svetom tam a späť,
len mi prosím neuleť !
Na ozdobu mašličky,
špagátik do ručičky.
Už len vetrík fúkaj, fúkaj !
Môj šarkaník k nebu stúpaj.
Aj takými slovami sme v stredu 16.10.2024 so žiakmi prvého stupňa „poháňali“našich šarkanov. Motýle, lienky, vtáci, či superhrdinovia spestrili krásnu slnečnú oblohu a vyčarili úsmev na tvárach našich žiakov. Podľa super nálady a rozžiarených očí môžeme posúdiť, že túto akciu majú deti vo veľkej obľube a už dnes sa môžeme tešiť na jej ďalšie pokračovanie.
Organizátorky podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD., Mgr. Alena Čizová, Mgr. Emília Radačovská, Mgr. Andrea Mačová, Mária Kohanová
Autorka príspevku: Mgr. Alena Čizová
6
Milión detí sa modlí ruženec za jednotu a mier vo svete
Budeme sa modliť ruženec s deťmi z celého sveta .
Deti na celom svete sa spoja v modlitbe!
Preto pozývame všetky rodiny, celú farnosť, školu a každého, kto sa túži zapojiť. Spoločne sa pomodlime s deťmi ruženec za mier a jednotu vo svete v piatok 18.10.2024 vo farskom kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Šarišských Dravciach po svätej omši, ktorá bude o 17:00 hod.
V roku 2023 sa nás na Slovensku modlilo viac ako 150 tisíc detí. Aké spoločenstvo vytvoríme tento rok?
ZAPOJ SA AJ TY!
Tešíme sa na Teba!
Deviataci v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši
,,Pozrite sa do hlbín prírody, všetko pochopíte lepšie,” povedal A. Einstein.
Aj žiaci deviatych ročníkov sa ponorili do hlbín prírody 30. septembra. Navštívili Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ktoré patrí medzi najmodernejšie múzejné pracovisko s jedinečnou špecializáciou v rámci Slovenska. Počas interaktívnej prehliadky zažili svet prírody od jej počiatku až po súčasnosť, od podzemia po najvyššie body nášho malebného Slovenska. Mali možnosť prezrieť si významnú zbierku vzácnych minerálov a hornín, históriu vzniku a vývoja života na našej planéte. Pozreli sa do medvedieho brloha, vypočuli si zvuky prírody a živočíchov alebo si vyskúšali plazenie v jaskyni. Prehliadku ukončili v rozhľadni múzea, z ktorej je vidieť dominanty mesta Liptovský Mikuláš ako na dlani.
Organizátorky podujatia: Mgr. Anna Sedláková, Ing. Mária Čekanová
Autorka príspevku: Mgr. Anna Sedláková
7
Jeseň očami siedmakov
Skončilo sa sladké leto,
vonku prší, fúka vietor.
Už si jeseň tancuje,
listy stromom maľuje.
Žlté, hnedé, červené
to sú farby jesene.
Potešili sme sa úlohe zo SJL a síce napísať dynamický opis a podľa neho zhotoviť aj výrobok. Ten sa týkal práve jesene, ktorá spoza okien začala na nás žmurkať. My sme si to ešte chceli vylepšiť! A tak sme sa zhodli na tom, že si zasúťažíme o najkrajšiu jesennú dekoráciu. Výrobky sa spolužiakom naozaj vydarili. Žiaci z iných tried hlasovali. Ale ako to už na súťažiach býva, vyhrať môže len jeden. Našou víťazkou sa stala Alexandra Jaššová, ktorej srdečne blahoželáme. Našu chodbu teraz zdobia vence, svietniky, ikebany, šarkan, koláž, tekvicový pán...No radosť pozerať! Všetkým ďakujeme za zapojenie sa do súťaže.Vaša 7.A
Autorka príspevku: Magdaléna Sabolová
6
Európsky deň jazykov
,,Učiť sa ďalší jazyk, to je ako keby sa z vás stával iný človek.“ (Haruki Murakami)
Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou.
Cieľom aktuálneho ročníka je podporiť jazykové vzdelávanie a celoživotné učenie sa jazykov, pretože ich znalosť otvára dvere k novým možnostiam, prispieva k prekonávaniu nedorozumení a k budovaniu mostov medzi kultúrami. Kľúčovými slovami tohtoročného dňa Európskych jazykov sú jazykové vzdelávanie a mier.
Aj tento školský rok sme zorganizovali podujatie k Európskemu dňu jazykov. Vo štvrtok 26.9.2024 sme si spolu so žiakmi 5.A a 6.A pripomenuli nielen európske jazyky, ale aj kultúru i históriu Európy (jazyková a kultúrna rozmanitosť).
V rámci Európskeho dňa jazykov mali piataci a šiestaci možnosť započúvať sa do tónov poľštiny, češtiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny a iných cudzích jazykov. Pre žiakov boli pripravené zaujímavé aktivity – kvízy a videá v cudzích jazykoch či zaujímavosti o jednotlivých štátoch a jazykoch.
Celý „Európsky deň jazykov“ sa viedol v pokojnej, priateľskej a jazykovej atmosfére a za všetkých zúčastnených môžeme v duchu J.W. Goethoho, ktorý tvrdil, že kto nepozná cudzie jazyky, nevie nič ani o svojom vlastnom, skonštatovať, že podujatie splnilo svoj účel a určite aj očakávania nás organizátorov.
Organizátorky podujatia: Mgr. Martina Ignácová, Mgr. Lenka Kľocová
Autorka príspevku: Mgr. Martina Ignácová
Plenárne a triedne zasadnutie rodičovského združenia
Vážení rodičia!
Srdečne Vás pozývame na plenárne zasadnutie rodičovského združenia, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 26.9.2024 o 16:00 v 2.pavilóne ZŠ. Po jeho skončení budú nasledovať triedne aktívy v jednotlivých triedach.
Ďakujeme za Vašu účasť!
Verejná zbierka Biela pastelka
Aj vďaka vám dokáže malá pastelka veľké veci!
Vážení rodičia a milí žiaci,
ďakujeme , že sa stávate súčasťou rodiny Bielej pastelky.
Verejná zbierka Biela pastelka vznikla v roku 2002. Vďaka našej pomoci sa zlepšuje život ľuďom so zrakovým postihnutím, teda nevidiacim a slabozrakým. Táto zbierka patrí k najväčším a najdôveryhodnejším zbierkam Slovenska. Ambasádorkou zbierky je obľúbená moderátorka Adela Vinczeová. K nej sa už v minulom roku pridal obľúbený influencer Fero Joke a herec SND Róbert Roth.
Zakúpením symbolickej pastelky, ľubovoľným príspevkom do zbierkovej pokladničky alebo svojou dobrovoľnou pomocou robíte veľkú vec – pomáhate niekomu zmeniť život k lepšiemu. Aj vďaka vášmu príspevku môžu pracovníci únie pomáhať ľuďom so zrakovým postihnutím zlepšiť a skvalitniť ich život.
Ako bude zbierka prebiehať?
- 20.9.2024 poverení žiaci prejdú s pokladničkou po triedach ZŠ s MŠ. Vtedy budú môcť všetci žiaci prispieť ľubovoľným príspevkom.
- V dopoludňajších hodinách poverení žiaci navštívia aj obce – Šarišské Dravce, Oľšov, Krásnu Lúku a Polomu.
Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Ďakujeme, že vám nie je život nevidiacich a slabozrakých ľahostajný!
Mgr. Matijová Ľubica, školská koordinátorka verejnej zbierky Biela pastelka
Školská knižnica pre vás
Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, parádne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života.
A to je len hŕstka dôvodov, prečo začať čítať knihy.
A keďže viem, že mnohí z vás knihy obľubujete a sú vašou každodennou súčasťou, tak aj tento školský rok vám s láskou otváram dvere školskej knižnice.
Rada vás privítam v utorok popoludní
od 13.30 – do 15.30 hod. a každý deň počas veľkej prestávky.
Neváhajte a príďte do školskej knižnice, kde už na vás čakajú knižní hrdinovia a vedúca školskej knižnice Mgr. Ľubica Matijová.
Škola volá
,,Kto to klope dneska k ránu
na čarovnú školskú bránu?
Krásne klope, to mi ver,
predsa mesiac september.
Na husličky k tomu hrá,
bránu školy otvára.
Už je brána dokorán.
Najmúdrejšia brána brán.
Múdrosti je za ňou všade
ako kvetín na záhrade.
Bežíme dnu – sláva, sláva!
V škole deťom zmúdrie hlava.“
Touto milou básničkou od Libuše Friedovej začal svoj prihovor pri príležitosti slávnostného otvorenia školského roka 2024/2025 riaditeľ školy RNDr. Pavol Haborák. Vo svojom príhovore poukázal na to, že škola žiakom ponúka množstvo nových možností a príležitostí. Zdôraznil, že žiaci majú pred sebou šancu rozvíjať svoje schopnosti, získavať nové vedomosti a formovať svoju budúcnosť.
Veď aj Dalajláma tvrdil, že prvým krokom na ceste ku šťastiu je učenie sa. Možno ani nie tak z tohto poznania, skôr ,,z povinností“ nastúpili naši žiaci v pondelok ráno na školský dvor, plní očakávania, čo nové ich čaká. Určite ich hlavičky zamestnávali otázky: Budeme mať tú istú triednu? Kto nás bude učiť ten a ten predmet? Čo sa zmenilo? Vnímali sme zvedavosť, radosť, no aj neistotu z nepoznaného u nových žiakov prvákov, ale aj u žiakov z okolitých obcí. No aj starosta obce Ing. Pavol Blaščák ich ubezpečil, že škola je miestom, kde nadobudnú nielen nové vedomosti, ale aj nové priateľstvá. Učiteľom poprial veľa elánu do práce a žiakom do učenia. O personálnom obsadení informoval žiakov zástupca školy PaedDr. Slavomír Kožár. V našej školskej rodine privítal špeciálnu pedagogičku Mgr. Petru Pavelovú a Mgr. Annu Sedlákovú, ktorá sa k nám vrátila po materskej dovolenke.
O dary Ducha Svätého sme poprosili na sv. omši, pri ktorej duchovný otec Mgr. Michal Paľovčík žiakov povzbudzoval k učeniu, ale aj k priateľskému nažívaniu so svojimi spolužiakmi a nasmeroval ich k úcte učiteľov a zamestnancov školy.
Slovami, ktoré citoval riaditeľ školy, uzavriem úvodný príspevok tohto školského roka: ,,Každý nový školský rok je ako nový začiatok – čistý list papiera, na ktorý máme možnosť písať svoj vlastný príbeh. Snažme sa nielen učiť sa nové veci, ale aj objavovať svet okolo seba a rásť ako osobnosti.“
Príspevok spracovala: Mgr. Ľubica Matijová
Otvorenie školského roka 2024/2025
Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Šarišské Dravce oznamuje žiakom a zákonným zástupcom, že otvorenie školského roka sa uskutoční 2. septembra 2024 (pondelok) o 8:00 hod. na školskom dvore.
Harmonogram:
- 8:00 – otvorenie školského roka
- 8:30 – triednické hodiny (oboznámenie sa s vnútorným režimom školy)
- 9:15 – svätá omša v kostole
- 10:05 – ukončenie a rozchod žiakov
Žiaci na prvý deň nepotrebujú prezuvky.
V pondelok 2. septembra 2024 začína aj prevádzka Materskej školy.
Prevádzka Školského klubu detí začne od 3. septembra 2024 (utorok).
Školská jedáleň bude pre žiakov ZŠ v prevádzke od utorka 3. septembra 2024.
Prihlásiť žiaka ZŠ na stravu v školskom roku 2024/2025 je potrebné cez aplikáciu EDUPAGE v záložke Úvod – Žiadosti / Vyhlásenia – Pridať žiadosť / vyhlásenie – Zápisný lístok na stravovanie s NÁVRATKOU – obedy.
V prípade nejasností kontaktujte vedúcu ŠJ na t. č. 0915 595176
Bližšie informácie o stravovaní v školskej jedálni sú uvedené v prílohe tohto oznamu.UPOZORNENIE: K úhrade poplatkov budete vyzývaní prostredníctvom EDUPAGE / záložka Platby. Preto vás žiadame, aby ste platby uhrádzali iba na základe pokynov v EDUPAGE.
Informácia o voľnom pracovnom mieste
V zmysle § 84 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Vás informujeme o voľnom pracovnom mieste pedagogického zamestnanca:
Názov zamestnávateľa: Základná škola s materskou školou Šarišské Dravce 20
Adresa: Šarišské Dravce 20, 082 73 Šarišské Dravce
Kontakt: sardravce.zs@gmail.com, 0908 030931
Kategória zamestnanca: školský špeciálny pedagógKvalifikačné predpoklady: odborná a pedagogická spôsobilosť podľa zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
Požadované doklady: žiadosť o prijatie do zamestnania, štruktúrovaný životopis, doklady
o vzdelaní, súhlas so spracovaním osobných údajov, čestné vyhlásenie o bezúhonnosti (k dispozícii na stiahnutie v prílohe)Iné súvisiace informácie: nástup od 1.9.2024 na dobu určitú do 31.8.2025, 50 % úväzok
Platové podmienky: od 620 €
Žiadosti o zamestnanie posielať mailom alebo poštou do 20.8.2024, kontaktovať budeme iba vybraných uchádzačov.
RNDr. Pavol Haborák, riaditeľ ZŠ s MŠ Šarišské Dravce
V Šarišských Dravciach, 7.8.2024
Príloha: CESTNE_VYHLASENIE
Deň detí na 1. stupni základnej školy
„Deti sú:
čisté, aj keď sú od blata,
zlaté, aj keď nie sú zo zlata,
dobré, aj keď je s nimi fuška,
krásne, aj keď im odstávajú ušká,
úprimné, aj keď občas klamú,
zábavné, aj keď rozzúria mamu,
krehké aj s jazvou na brade,
najvzácnejšie, aj keď sú všade.“
Tak ako každý rok aj tento sme si pripomenuli a oslávili Medzinárodný deň detí na našej škole. Dňa 7.6.2024 sa žiaci 1. – 4. ročníka neučili, ale strávili ho spoločne so svojimi triednymi učiteľkami, ktoré pre nich pripravili rôzne zaujímavé aktivity, hry a súťaže. Pre žiakov bolo pripravené aj prekvapenie. V telocvični základnej školy ich čakalo divadelné predstavenie Danka a Janka, ktoré pre žiakov zahrali herečky z Babadla z Prešova. Nechýbalo ani sladké občerstvenie. Deťom sa zábavné dopoludnie veľmi páčilo. Na ich tvárach žiaril úsmev, radosť a spokojnosť.
Autorka príspevku: Mgr. Andrea Mačová
Spoluorganizátorky: učiteľky 1. stupňa ZŠ
3
Škola v prírode
„Svet okolo nás je plný nádherných prírodných javov, nad ktorými zastane rozum a srdce pookreje, ak ich dokážeme vidieť.“ A. EINSTEINTakúto krásnu myšlienku o prírode kedysi dávno vyslovil slávny človek Albert Einstein. O tom, že príroda v sebe skrýva veľa tajomstiev a krásnych výjavov, sa presvedčili aj naši tretiaci a štvrtáci, ktorí sa v tomto školskom roku vydali skúmať a objavovať čaro prírody v okolí Tatier. Počas týždňa stráveného v škole v prírode v Tatranskej Lesnej podnikli rôzne zaujímavé výlety, napríklad na Hrebienok, k Dlhému vodopádu, do Ski múzea, do Kvantaria a Poliankova, či túru k Popradskému plesu. Deti boli sami zo seba príjemne prekvapené, koľko energie sa v nich skrýva, že únava nemala šancu. Zažili sme kopec zábavy a v piatok sme sa všetci zdraví vrátili domov.
Autorka príspevku: Mgr. Andrea Mačová
Organizátorky podujatia: Mgr. Alena Čizová, Mgr. Andrea Mačová
9
Obedy zadarmo od 1. septembra 2024 – aktualizácia záujmu
Vážení rodičia, zákonní zástupcovia!
Ak Vaše dieťa bude v budúcom školskom roku navštevovať ZŠ alebo posledný ročník MŠ a máte záujem od 01.09.2024 o poskytovanie dotácie na stravu na Vaše dieťa, je nevyhnutné ZNOVA požiadať o dotáciu na stravu. O dotáciu môže rodič požiadať elektronicky cez aplikáciu EDUPAGE v záložke Úvod – Žiadosti / Vyhlásenia – Pridať žiadosť / vyhlásenie – Žiadosť o dotáciu na stravu - NÁVRATKA , najneskôr v termíne do 3. júla 2024.
Dotáciu na stravu je možné poskytnúť na dieťa aj v prípade, ak sa dieťa nestravuje v zariadení školského stravovania z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa podľa posúdenia ošetrujúceho lekára– špecialistu (napr. gastroenterológ, diabetológ, imunológ, alergológ a pod.) vyžaduje osobitné stravovanie a zariadenie školského stravovania nevie zabezpečiť takéto jedlo. Podmienkou však je, že o stravovanie v školskej jedálni požiadate a Vaše dieťa bude zaradené do zoznamu stravníkov.
Upozornenie: V prípade, ak nepožiadate o dotáciu na stravu v stanovenom termíne, na dieťa nebude možné poskytovať dotáciu na stravu, až kým v priebehu školského polroka o dotáciu na stravu nepožiadate. Žiadosť o poskytnutie dotácie na stravu je možné odvolať.
Deťom v MŠ, ktoré nenavštevujú posledný ročník sa bude dotácia na stravu od 01.09.2024 poskytovať za rovnakých podmienok, ako doteraz, t.j. ak ide o dieťa, ktoré žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima.
Poďakovanie za účasť v celoslovenskej súťaži Spoznávame Slovensko
Vydavateľstvo AITEC poďakovalo našim štvrtákom za aktívnu účasť vo vlastivednej súťaži Spoznávame Slovensko. Vyzdvihli krásny video projekt našich žiakov, v ktorom predstavili našu obec Šarišské Dravce a ukázali jej najkrajšie miesta celému Slovensku. Každého žiaka odmenili krásnym diplomom a nádherným odznakom, ktorý im bude stále pripomínať ich účasť v súťaži a neopakovateľné zážitky počas samotného spracovania video upútavky. Žiakom ďakujem za ich účasť a krásnu reprezentáciu našej obce Šarišské Dravce a našej školy.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
Deň tanca
„Tanec spája ľudí v mieri a priateľstve.“
Tak znie myšlienka Medzinárodného dňa tanca, ktorý sa od roku 1982 oslavuje 29. apríla. Pri tejto príležitosti sme na našej škole usporiadali tanečnú prehliadku pre žiakov na prvom stupni. Žiaci si mohli tanec pripraviť jednotlivo alebo skupina viacerých žiakov a v skupine mohli byť žiaci z rôznych ročníkov. Vďaka vzájomnej spolupráci, detskej kreativite a vytrvalosti vznikli krásne tance, ktoré žiaci predviedli dňa 3. mája 2024 v telocvični základnej školy. Nechýbala ani odborná porota, ktorá hodnotila žiacke výkony. Všetci, ktorí mali na začiatku obavy, sa presvedčili, že tanec nie je postrach, a že pri spoločnom tanci možu zažiť veľa radosti a zábavy. Niektorí popritom odhalili svoj tanečný talent.
Autorka príspevku: Mgr. A. Mačová
Organizátorky podujatia: učiteľky 1. - 4. ročníka ZŠ
Recykluj a vyhraj – súťaž s firmou Milk Agro
Aj tento rok sme sa prihlásili už do 21.ročníka súťaže s firmou MilkAgro. Zapojili sme sa do dvoch kategórií a boli sme úspešní. Vyzbierali sme spolu vyše 30 kg hliníkových viečok a 127,3 kg tetrapakov .
V kategórii A3 –zber hliníkových viečok SABI sme obsadili 5.miesto spomedzi 29 škôl a
v kategórii B3 – zber použitých Tetrapack obalov SABI sme tiež odsadili 5.priečku .
V každej kategórii bolo ocenených prvých 10 škôl.
Spomedzi žiakov školy sa do súťaže zapojilo 31 žiakov ZŠ a 9 žiakov MŠ. Najväčším lákadlom bola 1.cena - tablet pre najusilovnejšieho žiaka, ale odmenu za účasť v súťaži dostal každý zapojený žiak.
Tetrapaky:
1.miesto : Viktória Bilická 9.A 1080 ks
2.miesto: Michael Mišenko MŠ 566 ks
3.miesto:Samuel Kaša 1.A 472 ks
Viečka:
1.miesto:Ela Kašová 5.A 11 676 ks
2.miesto: Oliver Haborák 7.A 2794 ks
3. miesto: Branislav Genčúr 9.A 2150 ks
Všetkým , ktorí sa zapojili do súťaže ďakujeme a ostatných možno inšpirujú pekné ceny a do súťaže prispejú nabudúce .
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Ing. Mária Čekanová
Deň profesií
Kam po skončení základnej školy? Veeeľmi často kladená otázka našich žiakov. Tak prečo im nepomôcť s výberom? Nápad prišiel nečakane ako blesk z jasného neba – zorganizujme stretnutie bývalých absolventov, nech motivujú našich žiakov pri výbere svojho povolania! A tak ako ,,hvara staré ľudze – co to robic, ked še chce..“, som sa pustila do práce... Oslovila som zopár kolegov ku spolupráci. Telefonovaniu a zháňaniu kontaktov nebolo konca kraja... Ale finálna podoba pozvaných absolventov našej školy nedala na seba dlho čakať...Vytvoril sa nám rozkošný balíček hostí a profesií:
Bc. Patrícia Žihalová – dentálna hygienička
Včelári – Základná organizácia slovenského zväzu včelárov Krásna Lúka
PhDr. Lenka Hovancová – psychologička
Patrik Palušek – rušňovodič
Ing. Soňa Kušnírová – pilotka
Bc. Renáta Novysedláková – aranžérka
Júlia Sekeráková – cukrárka
Ing. Stanislav Starec – elektroinžinier
Marek Ištvan – umelecko-remeselné spracovanie dreva - stolár
Bc. Peter Mišenko – konštruktér elektroniky
Mária Žihalová - masérka
Slavomír Bednarčík – krajčír
Monika Goliášová – kaderníčka
SOŠ podnikania a služieb – Lipany
Mgr. Marián Mišenčík – učiteľ fyziky
Súkromná SOŠ hotelierstva a gastronómie Mladosť a Troja Lipany
Anna Skladaná a Aneta Knutová – servírky
Lukáš Bujnovský – kuchár
Naďa Palgutová – tkáčka, vyšivkárka
MUDr. Anna Mitrová – lekárka
Daniela Saxová – vizážistka
Ing.Juraj Dobrovič, Ing. Ján Baluk – lesníci
MVDr. Mária Bujňáková – veterinárka
Mgr. Simona Czajová – učiteľka a trénerka tenisu
Dušan Haborák – policajt
Mgr. Slavomíra Palková - ZUŠ
Lisočka – folklórna skupina
Mgr. Martina Haboráková - redaktorka RTVS
,,Pomôž si človeče aj Pán Boh ti pomôže.“ A pomohli...Vedúca kuchyne so svojimi kuchárkami bola nápomocná pri vybavovaní desiaty či obeda. A kolegovia z organizačného tímu - Mišenko, Kohanová, Guľašova, Haboráková, Haborák pomáhali s technickou stránkou, s občerstvením, bufetom, chystaním tried, prezentmi...
Bolo potrebné ,,zorganizovať“ cca 300 žiakov a 50 hostí - absolventov, ako aj žiakov a pedagógov našej ZŠ, ale aj žiakov zo ZŠ z Krásnej Lúky, Polomy a Oľšova. Vytvorila som skupiny, časový harmonogram a presný plán pre každú skupinku. Oslovila som sponzorov – OÚ – Torysu, Šarišské Dravce, Polomu, Krásnu Lúku, Oľšov, p. Šuhaja a firmu Sonty s.r.o.
V deň D uvítať hostí spolu so mnou prišiel riaditeľ a p. uč. Palková so žiakmi zaspievala hymnu dňa. Kameru a foťák zobral do rúk p.uč. Kožár a kamerový záznam zostrihal žiak Pokorný. O poriadok sa nám postarali naše kozmetičky podlahových krytín – upratovačky.
Povedzme si pravdu... kto mohol, pomohol...
A opäť spomeniem starých ľudí, ktorí,, tverdza“, že ...bez božeho požehnaňa marne ľudske namahaňa...tak som sa naozaj modlila a prosila som o modlitby aj iných - nech Boh požehná tento deň. A on ho naozaj požehnal.
Ten deň sa podaril a splnil svoj cieľ!
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Matijová Ľubica
Akadémia pri príležitosti Dňa matiek
Mama je láska, veď aj Boh je láska! Ťažko by sa nám žilo bez tých dvoch – píše Milan Rúfus vo svojej zbierke básní. Tieto umelecké slová vyjadrujú veľkú múdrosť a pravdu.
Nuž a nielen tieto slová boli pre mňa a moje kolegynky hnacím motorom pri príprave slávnostnej akadémie. Spolu so starostom obce sme sa dohodli na termíne a nastal čas prípravy scenára, výberu vhodných textov básní, piesní, tancov, oblečenia, doplnkov, ozvučenia...Len aby bolo všetko tip-top! A ako hovorí môj kmotor...my sme robili, čo sme mohli... A výsledok bol zrejmý. Ten sa ukázal už na generálke. Program premyslený a ako by povedali kuchári... správne prešpikovaný – slovom, tancom, spevom... bol na svete a... nemal chybu. Škôlkari, ako aj základňáci spievali, recitovali, tancovali, hrali a naši zvukári ozvučovali, ako najlepšie vedeli.
Chcem sa poďakovať v mene všetkých účinkujúcich za príležitosť byť medzi vami – milé mamky. Sme radi, že sme vám dokázali vyčariť úsmev na tvári a odovzdať kúsok radosti a vďačnosti.
Na programe participovali: učiteľky MŠ – Slaminková, Haboráková, Girašková, Majerníčková, Hovančíková, učiteľky ZŠ – Palková, Bujňáková, Čízová, Radačovská, Mačová, Kalinová, zvukári – Mišenko, Krajčovič a samozrejme žiaci MŠ a ZŠ
Autorka príspevku a organizátorka podujatia : Mgr. Matijová Ľubica
Z rozprávky do rozprávky
Z rozprávky do rozprávky putovali žiaci prvého stupňa našej základnej školy, keď sa zapojili do projektu v marci – mesiaci kníh.
Cieľom projektu bolo nielen vtiahnúť detí do čítania kníh, ale prostredníctvom čítania venovať čas svojim starým rodičom. Úlohou žiakov bolo vybrať si obľúbenú rozprávku, navštíviť svoju starkú alebo starkého a rozprávku im prečítať. Túto peknú chvíľu mali zaznamenať formou fotografie. Na oplátku deťom ich starí rodičia mali porozprávať nejaký príbeh z detstva, mladosti alebo tiež rozprávku, ktorú im rozprávali ich rodičia. Žiaci si mali tento príbeh zapísať. Mladší žiaci nakreslili ilustráciu. Takýmto spôsobom sa žiaci ocitli v roli Pavla Dobšinského, najznámejšieho slovenského zberateľa ľudových rozprávok. Výsledkom projektu boli zozbierané krásne príbehy, ilustrácie a spoločné fotografie starých rodičov so svojimi vnúčatami. Tieto žiacke práce budú obsahom spoločnej zbierky príbehov a skrášlené detskými ilustráciami.
Ďakujem všetkým rodičom a starým rodičom, ktorí deťom pomáhali a podieľali sa na realizácii tohto projektu.
Autorka článku a projektu: Mgr. A. Mačová
Spoluorganizátorky: Mgr. A. Čizová, Mgr. E. Radačovská, PaedDr. M. Kalinová, PhD.
Bicigľuje cala doľina
Občianske združenie ZRPŠ Krivany a BIKE KLUB Brezovica spolu so samosprávami mesta Lipany a obcami Krivany, Torysa a Brezovica, vyhlásili výtvarnú súťaž pod názvom - Bicigľuje cala doľina. Do tejto výtvarnej súťaže sa zapojili aj žiaci našej školy:
Fučíková Noemi, 6, A
Hanzelová Michaela, 6.A,
Jaššová Alexandra, 6.A,
Pokorná Lucia, 6.A,
Sabolová Magdanéna, 6.A.
Hurajtová Vanesa, 8.B,
Jurová Viktória, 8.B,
Piskurová Antónia, 8.B,
Kaščáková Natália, 9.A.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu našej školy a prajeme im veľa úspechov v ďalších výtvarných súťažiach.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Anna Bujňáková
1
Rozlúčková slávnosť predškolákov
„Dovidenia, škôlka milá! Dobre sa tu maj, lebo sme už veľkí. Naozaj. Na jeseň, až budú padať gaštany, pôjdeme do školy. A budeme vzdelaní!“
Rozlúčková slávnosť predškolákov sa konala v piatok - 21.júna 2024 v triede „Včielky“. Úvodná chvíľka programu patrila našim dievčatám, ktoré tanečnou choreografiou na pieseň „Disko“ roztancovali srdcia všetkých zúčastnených. Triedna učiteľka Mgr. Petra Hovančíková sa milo prihovorila rodičom, p. učiteľkám a naším predškolákom. Nasledovalo pásmo básní, piesní a tancov. V závere slávnosti boli predškoláci „pasovaní“ za prvákov pomocou veľkej drevenej ceruzky. Po programe si všetci pochutnali na dobrotách, ktoré pripravili rodičia. Sviatočný deň nekončil ani po odchode rodičov. Našich prvákov čakal ďalší program – hry na školskom dvore, hľadanie pokladu, diskotéka a noc v materskej škole. Všetko sme zvládli s úsmevom na tvári.
Tak veľa šťastia budúci prváci!
Organizátorky podujatia: Mgr. Petra Hovančíková, Martina Haboráková
Autorka príspevku: Martina Haboráková
6
Tanečný večierok žiakov 9. ročníka
Tento školský rok sa na našej škole prvýkrát konal tanečný večierok pre žiakov 9. ročníka. Predchádzal tomu tanečný kurz spoločenských tancov a spoločenského správania pod vedením tanečného inštruktora Dušana Frimera a jeho tanečnej školu FRIMart studio. Žiaci sa naučili základy tancov ako sú waltz, tango, valčík, jive a cha-cha. Večierok sa konal aj za účasti rodičov žiakov, kde sa všetci výborne zabavili. Veríme, že táto tradícia bude na našej škole pokračovať aj v ďalších rokoch.
Organizátor podujatia a autor príspevku: Mgr. Ján Stajanča
37
Plavecký výcvikový kurz 2024
Ako každý školský rok aj tento organizovala naša škola plavecký výcvikový kurz pre žiakov piateho a šiesteho ročníka. Základný plavecký výcvikový kurz pre žiakov piateho ročníka sa uskutočnil v Aquaparku v Lipanoch, zdokonaľovací pre žiakov šiesteho ročníka sa konal v krytom bazéne na Drienici. Žiaci, ktorí nevedeli plávať sa naučili základy plávania, ostatní sa vo svojich plaveckých zručnostiach zdokonalili.
Organizátor podujatia a autor príspevku: Mgr. Ján Stajanča
21
Open Air Chess 2. ročník, alebo ako sme opäť šachovali pod holým nebom
Ani sme sa nenazdali a slniečko nám naznačilo, že už sa tento rok nič nenaučíme. A bol tu aj čas, keď sa počet šachistov na dravecký meter štvorcový prudko zvýšil. Do poslednej chvíle nebolo jasné, kde rozložíme svoje stoly a spustíme šachové hodiny, ktoré nemilosrdne ukrajujú z času na rozhodnutie o správnom ťahu. Rýchly a cieľavedomý útok slimákov počas daždivých nocí nás vyhnal spopod nášho vŕbového útočišťa na betón školského prestávkového dvora. (Predsa len tam trochu rýchlejšie „naprší a uschne“.)
4Tento rok sme neponechali nič na náhodu a s vidinou zorganizovania najväčšieho, najkrajšieho, najinovatívnejšieho a zároveň najskromnejšieho turnaja sme sa pustili do boja. Okrem „samozrejmostí, ktoré nie sú vôbec samozrejmé“ ako zabezpečenie dobrého počasia, stolov, stoličiek, občerstvenia, cien, diplomov a ešte viac stoličiek (stoličiek nie je nikdy dosť), sme vytasili do boja ťažký kaliber propagácie a na výrobu plagátu a reklamného videa sme najali ťažkých profíkov – drafcanske.memky. Títo neviditeľní a zároveň neprehliadnuteľní chlapci sa pochlapili a ešte budú spomenutí.
Vizuálnou stránkou podujatia som poveril našu najtalentovanejšiu maliarku a milovníčku zvierat, aby nám vytvorila šachového maskota, ktorý tu bude s nami aj keď tu už možno my nebudeme. A Anetka, ktorú som už od piateho ročníka presviedčal, nech mi niečo pekné nakreslí, mi tesne pred odchodom zo školy vyrobila …KOŇA. Pán učiteľ S.K. na technike vdýchol tomu zvieraťu ešte tretí rozmer. Už teraz nám ho aj ich všetci závidia 😊.
Zopár čísel: Turnaja sa zúčastnilo 70 šachistov a šachistiek (nový rekord) z 10 škôl od Plavnice až po Sabinov. Z našej školy nastúpilo 23 hráčov, vrátane dvoch prvákov Ninky Sekerákovej a Ondreja Knuta, ktorí sa vôbec za svoje výkony nemuseli hanbiť. Celkovo zvíťazil Richard Kičura pred Alexom Rybovičom (obidvaja ZŠ Plavnica) a Matejom Čabákom (CZŠ sv. Jána Krstiteľa Sabinov). Medzi šachistkami na stupeň víťaziek vystúpili Nina Stanková (CZŠ sv. Jána Krstiteľa Sabinov), Emma Gondeková (ZŠ Plaveč) a Adela Čabáková (CZŠ sv. Jána Krstiteľa Sabinov). Hviezdami z našej školy sa stali Oliver Klembara, Timotej Genčúr a Filip Habľák. Celkové výsledky si môžete pozrieť TU.
Ako novinku v turnajoch sme zaradili pesničkové predely medzi jednotlivými kolami súťaže, moderované vstupy a rozhovory so súťažiacimi. Čakanie na vyhodnotenie si šachoví nadšenci krátili parádnou diskotékou, kde šarmantné asistentky povykrúcali v tanci nejedného pána učiteľa (R.P.). Za to opäť veľké plus a ďakujem chlapcom z drafcanske.memky. Ich pohľad na celú akciu v tomto videjku:
PS: Jedno veľké ďakujem
- počasiu, že sa umúdrilo,
- pánovi riaditeľovi za príhovor, priestory, keksíky, džúsiky, lavice a 100ličky …
- môjmu kamarátovi rozhodcovi Jankovi Chovancovi, za jeho nadšenie a profesionálny prístup
- pani upratovačkám za niečo pod zub, upratanie priestorov
- Peťovi, že pokosil (betón a okolie) a že na ten turnaj myslel už asi mesiac pred ale mal tú smolu, že bol v tom čase vo Švajčiarsku. Zatiaľ čo my sme sa uspokojili iba so švajčiarskym systémom. (šachový vtip)
- nášmu všemajstrovi Bobricius-ovi za trofeje z 3D tlačiarne a medaily z novej vypaľovačky (podporte jeho youtube kanál)
- Lenke B. za diplomy
- šarmantným asistentkám deviatačkám Bianke a Deniske za výrobu a odovzdávanie medailí
- ďalším, nie menej šarmantným, za privítanie, registráciu súťažiacich, káva, čaj … že boli stále „po ruke“
- ešte jedno špeciálne špeciálne ĎAKUJEM Anetke a jej tímu za pohladenie pre oči, za vizuálnu stránku turnaja, maskota, reklamné bannery a logo turnaja
- a druhé špeciálne špeciálne ĎAKUJEM tichým chlapcom z dávno nemenovanej skupiny - Tomášovi (klobúk dolu veľkému režisérovi) a šoumenovi Paľovi ml. a ich kamošom
- určite som na niekoho zabudol, ospravedlňujem sa 😊
Mgr. Peter Krajčovič, šach
Futbalový turnaj žiakov 1. - 4. ročníka o pohár riaditeľov škôl HORNOTORYSKÉHO REGIÓNU
12. 6. 2024 sa na našej škole uskutočnil futbalový turnaj žiakov 1. – 4. ročníka, ktorý bol zároveň posledným turnajom v tomto školskom roku. Na každej zúčastnenej škole sa konal turnaj a celkový víťaz si odniesol odmenu v podobe krásneho putovného pohára. Turnaja sa zúčastnili žiaci škôl: ZŠ s MŠ Šarišské Dravce, ZŠ s MŠ Brezovica, ZŠ s MŠ Dubovica a ZŠ s MŠ Torysa. Celkovým víťazom sa stali žiaci z Brezovice. Naši žiaci obsadili konečné 4. miesto.
Organizátor podujatia a autor príspevku: Mgr. Ján Stajanča
2
Organizácia vyučovania od 24.6.2024 do 28.6.2024
24.06.2024 (pondelok)
Ochrana človeka a prírody podľa pokynov triednych učiteľov
- prvý stupeň 7:40 – 11:10
- piaty a šiesty ročník 7:40 – 11:30
- siedmy, ôsmy a deviaty ročník 7:40 – 11:50
25.06.2024 (utorok)
DEŇ PROFESIÍ s bývalými absolventmi školy
- prvý až deviaty ročník 7:40 – 13:00
- ŠKD mimo prevádzky
26.06.2024 (streda)
Odovzdávanie učebníc, triednické práce
- prvý stupeň 7:40 – 11:10
- piaty a šiesty ročník 7:40 – 11:30
- siedmy, ôsmy a deviaty ročník 7:40 – 11:50
27.06.2024 (štvrtok)
Triednické práce, hry, súťaže, vychádzky
- prvý stupeň 7:40 – 11:10
- piaty a šiesty ročník 7:40 – 11:30
- siedmy, ôsmy a deviaty ročník 7:40 – 11:50
28.06.2024 (piatok)
7:40 - Slávnostné ukončenie školského roka 2023/2024
(rozlúčka s deviatakmi, zhodnotenie práce triednymi učiteľmi, odovzdávanie vysvedčení)
9:15 - Slávnostná svätá omša
10:05 - ukončenie vyučovania
DEŇ PROFESIÍ
VYHODNOTENIE CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE MAKSÍK
Aj v tomto školskom roku prebehla na našej škole celoslovenská korešpondenčná súťaž MAKSÍK v piatich kolách, ktorá bola určená žiakom 2. - 4. ročníka. Jej hlavným cieľom bolo rozvíjať myslenie a kreativitu detí. Úlohy boli zakomponované do rozprávok a napínavých príbehov na pokračovanie. Do tejto časovo náročnej súťaže sa zapojili aj naši tretiaci a štvrtáci. Štyri bystré hlavičky systematicky v piatich kolách vypracovali Maksíkove úlohy, ktorých správne riešenia vpisovali do odpovedníkov. Neboli to obyčajné zadania, práve naopak neobyčajné a zaujímavo koncipované, pri ktorých bolo potrebné zapojiť mozgové bunky, aby pracovali ,,na plný plyn".
Celoslovenskej súťaže sa v kategórii MAKSÍK 3, ktorá je určená žiakom 3. ročníka zúčastnilo 4 276 žiakov. Našu školu v tejto kategórii reprezentoval žiak Eliáš Kormoš, ktorý získal malý diplom a ceruzku. Kategória MAKSÍK 4 je určená žiakom štvrtého ročníka a tej sa zúčastnilo 3 703 žiakov. Našu školu tu reprezentovali žiaci Jozef Mišenko a Natália Jurová, ktorí získali malý diplom a ceruzku.
NAJMÚDREJŠÍM MAKSÁČIKOM za našu školu bola žiačka 4.A triedy Katarína Kozmová, ktorá získala veľký diplom, batoh, hru, pravítko, pero a ceruzku.
Srdečne blahoželám všetkým súťažiacim.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
2
Kde bolo, tam bolo .... v Prešove bolo...
Žiaci I. stupňa navštívili DJZ v Prešove. Divadelné predstavenie s názvom „Ako šlo vajce na vandrovku“ si veľmi užili.
Nedajte sa však pomýliť! Nejde o klasické rozprávkové putovanie vajca so zvieratkami za dobrodružstvom. Ide o príbeh chlapca Huga, ktorého počas pobytu v nemocnici na vandrovku zobrali jeho rodičia a starí rodičia. Usilovali sa ho nielen zabaviť, ale aj čosi naučiť.
Preto sme sa ocitli spolu v krajine fantázie na morskom dne ...
Organizátori podujatia: žiaci a učiteľky I. stupňa ZŠ
Autorka príspevku: Mgr. Emília Radačovská
Detský čin roka
Výzva pre školy i verejnosť
Detský čin roka 2024
Hľadajú sa deti, ktoré pomáhajú!
Deti sa učia cez reálne príbehy iných detí ako pomôcť ľudom i prírode.
24. ročník projektu prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.
Od roku 2000 prináša projekt Detský čin roka skutočné príbehy detí o ich pomoci svojmu okoliu, čím inšpirujú tisíce ľudí po celom Slovensku.
Kategórie dobrých skutkov
- Záchrana ľudského života
- Pomoc v rodine
- Pomoc rovesníkom
- Pomoc ľuďom
- Pomoc prírode
- Dobrý nápad
- Cena Sašky Fischerovej – Malý veľký čin
- Dobrý čin na nete
Priebeh projektu
- svoje dobré skutky môžete zaradiť do jednej z ôsmich kategórií
- deti môžu napísať o svojich väčších či menších dobrých skutkoch
- písať môžu aj o činoch svojich kamarátov
- za deti do 15 rokov môžu dobré skutky prihlásiť aj pedagógovia, rodičia a ostatní dospelí
- množstvo príspevkov z jednej školy je neobmedzené
- termín na zasielanie dobrých skutkov je 30. jún 2024.
Zapojenie do projektu je možné
- poštou: OZ Detský čin roka, Námestie SNP 17, 811 06 Bratislava
- web: www.detskycin.sk
Detská porota rozhodne o ocenených
- finálnych 40 nominácií bude zaslaných do škôl na jeseň 2024
- deti si spoločne s pedagógmi budú jednotlivé príbehy čítať a diskutovať o hodnotách, ktoré príbehy prinášajú
- každé dieťa bude mať možnosť zahlasovať za čin, ktorý považuje za najcennejší v každej kategórií
- skutky z najväčšou podporou budú ocenené v decembri
Verejnosť môže hlasovať v online ankete.
V rámci spolupráce s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk bude pripravená online anketa. Prostredníctvom nej bude prebiehať hlasovanie od októbra do novembra 2024. Jeden skutok, ktorý verejnosť zaujme najviac bude ocenený usporiadateľom súťaže ĽudiaĽuďom.sk
V prípade, že sa rozhodneš napísať svoj príbeh a budeš potrebovať pomoc pri jeho spracovaní, rada Ti s tým pomôžem, stačí ma kontaktovať prostredníctvom portálu EduPage.
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
ENGLISHSTAR medzinárodná súťaž v anglickom jazyku
Kto nepozná cudzie jazyky, nevie nič ani o svojom vlastnom.“
Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili do medzinárodnej súťaže v anglickom jazyku „Englishstar“.
Zúčastnilo sa jej 10 žiakov našej školy z druhého stupňa. Je to súťaž v anglickom jazyku, ktorej poslaním je zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných skúšok a testov. Žiaci vypracovávali testy, ktoré obsahovali náročné úlohy z gramatiky, slovnej zásoby a čitateľskej gramotnosti z anglického jazyka.
Každý zo súťažiacich bol odmenený diplomom a zlatou medailou, vecnou cenou a taktiež získali zľavu 20 % na nákup tovaru od partnera súťaže spoločnosti FUSAKLE, pričom túto zľavu môžu využiť na stránke www.fusakle.sk aj ostatní naši žiaci a to prostredníctvom nášho kódu: ENSTAR24. Akcia je platná do 31.12.2024.
Všetci súťažiaci dosiahli skvelé výsledky, k čomu im srdečne blahoželáme a prajeme im aj naďalej radosť z učenia sa angličtiny!
Dúfame, že získané skúsenosti pomôžu našim žiakom skvalitniť úroveň cudzojazyčnej gramotnosti.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Martina Ignácová
Májové tancujúce srdiečko
„Pri tanci nie je vaším cieľom dostať sa na určité miesto na parkete. Cieľom je užívať si každý krok.“
(Wayne Dyer)
S týmto cieľom užiť si tanečný deň, sa vybrali dievčatá z MŠ dňa 28.5.2024 do Mestskej galérie v Lipanoch, kde sa konala regionálna prehliadka v modernom tanci pod názvom Májové tancujúce srdiečko.
Našu MŠ reprezentovali Sára Onuferová, Lea Švecová, Zara Knutová, Emma Sekeráková a Miroslava Čizová.
Dievčatá zatancovali choreografiu na pieseň od Mira Jaroša – Disko. A naozaj boli skvelé a dokonca roztancovali celú galériu. Okrem pekných vecných cien sme si odniesli príjemný estetický zážitok.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Petra Hovančíková
Deň detí v MŠ
Tohtoročný MDD bol v našej škôlke opäť nezabudnuteľný. Pani učiteľky sa realizovali naplno a pripravili program plný zábavy a prekvapení. Od rána vládla dobrá nálada a deti sa tešili na to, čo ich čaká. Na školskom ihrisku si vyskúšali prejsť športové stanovištia, napríklad triafať do balónov vodnou pištoľou, prejsť prekážkovú dráhu a rôzne iné. Najväčší úspech mal zmrzlinový stánok. Prekvapením bol darček, kde si deti našli uteráčik s vlastným menom, farbičky, pexeso a omaľovánky.
Organizátorky podujatia: učiteľky MŠ
Autorka príspevku: Mgr. Petra Hovančíková
2
Pozvánka na šachový turnaj
Deň matiek
Viacboj všestrannosti detí predškolského veku
Športová hala v Lipanoch bola 23. mája 2024 miestom stretnutia detí. Tam sa konal už 23. ročník okresných pretekov vo Viacboji všestrannosti detí predškolského veku.
Aj naši škôlkari sa zapojili do pretekov. Deti súťažili v troch disciplínach – beh na 20 m, skok do diaľky z miesta a hod loptou. Našu materskú školu reprezentovali Emma Sekeráková, Samuel Čelár, Mia Haboráková a Tomáš Mišenko. Aj keď tento rok sme nezískali žiadne umiestnenie, deti získali skúsenosti, odvahu, spoznali nových kamarátov a nakoniec si odniesli aj krásny športový zážitok. Každá MŠ a aj súťažiaci získali pekné vecné ceny.
Veríme, že aj o rok sa budeme môcť zúčastniť športového dopoludnia a naďalej prehlbovať vzťah detí k pohybu a športu.
Organizátorky podujatia: učiteľky MŠ
Autorka príspevku: Mgr. Michaela Girašková
1
Vlastivedná súťaž Spoznávame Slovensko
Žiaci štvrtého ročníka sa pod vedením triednej pani učiteľky zapojili do celoslovenskej vlastivednej súťaže Spoznávame Slovensko, ktorá je určená pre kolektívy žiakov štvrtých ročníkov základných škôl. Viaže sa na vlastivedné učivo, kde úlohou žiakov je spracovať projekt v rámci ľubovoľného tematického okruhu. Náš projekt sme spracovali vo forme videa z ponúkanej kategórie Pozvánka do našej obce s názvom Pozvánka štvrtákov do obce Šarišské Dravce. Vybrali sme si tematický okruh Od Dunaja po Hornád, ktorý sme spracovali na štýl cestovnej kancelárie na hodinách vlastivedy a informatiky. Najskôr sme zozbierali zaujímavé informácie o našej obci a jej histórii. Niektoré pamiatky sme aj navštívili. Všetci žiaci našej triedy si vyskúšali úlohu malého reportéra, aj keď to nebolo pre každého jednoduché. V krásnom a pútavom videu vás pozývame do našej malebnej obce Šarišské Dravce.
Žiaci to zvládli výborne, napokon posúďte sami.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
Meduška 2024
Meduška je regionálna prehliadka v prednese poézie a prózy detí predškolského veku. Konala sa 17. 04. 2024 v priestoroch Mestskej galérie v Lipanoch. Aj tento rok sa prehliadky zúčastnila naša materská škola. So smelým a výrazným prednesom nás reprezentoval Ivko Thurský.
S malými, ale odvážnymi recitátormi sme prežili krásne dopoludnie. Deti boli odmenené sladkým balíčkom, omaľovánkou a diplomom.
Ivkovi ďakujeme za reprezentáciu našej MŠ.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Petra Hovančíková
Matematické súťaže
Aj tento rok sa naše matematické hlavičky zapojili do súťaží, kde si zmerali sily s celým okresom, ba dokonca aj s celým Slovenskom.
Najlepšie sa darilo Timotejovi Mišenkovi z 8.A, ktorý v súťaži Pytagoriáda v okresnom kole v Lipanoch vybojoval krásne 3. miesto. V Matematickej olympiáde skončil celkovo na druhom mieste.
V Pytagoriáde sa ,,smolne" nepodarilo vyletieť vyššie na stupne víťazov Michaele Osifovej z 8.A a Nine Mišenčíkovej z 5.A, ktorým chýbal jeden bodík. Tobiasovi Saxovi zo 6.A chýbali tri bodíky.
Na Matematickej olympiáde v okresnom kole v Sabinove sa zúčastnili a nazbierali nové skúsenosti títo žiaci: Tobias Saxa a Braňo Varholík zo 6.A, Gregor Kaperák a Kristína Angelovičová zo 7.B, Timo Mišenko a Michaela Osifová z 8.A.
V celoslovenskej celoročnej online súťaži MAKS sa popasovali v ôsmych kolách títo žiaci: Svetlana Osifová a Natália Kaščáková (9.A, 227. miesto), Timo Mišenko (8.A, 175.), Michaela Osifová (8.A, 338.), Benjamín Kukučka (7.A, 594.), Tobias Saxa (6.A, 554.), Damián Mišenko (5.A, 554. miesto).
Chcem zablahoželať všetkým, ktorí sa prekonali a rozhýbali svoje myšlienky. Vaše úsilie je inšpirujúce! Nech tento svet patrí múdrym, šikovným a snaživým. Aj my ostatní sa potom budeme mať lepšie.
Organizátor podujatí a autor príspevku: Mgr. Peter Krajčovič, vedúci PK matematiky
Divadelné predstavenie v anglickom jazyku
„Učiť sa ďalší jazyk, to je ako keby sa z vás stával iný človek!“
Je zrejmé, že angličtina sa stáva najdôležitejším dorozumievacím jazykom nielen v zahraničí, ale čoraz viac aj u nás. Hovorí ňou viac ako 1,5 miliardy ľudí a je úradným jazykom vo viac ako 50 krajinách sveta.
A keďže aj našich žiakov anglický jazyk baví, tak sme sa dňa 15.5.2024 zúčastnili v Sabinove divadelného predstavenia v anglickom jazyku, ktoré pripravilo Divadelné centrum v Martine. Činoherné predstavenie je koncipované ako inscenovaná učebná pomôcka. Pri príprave divadelného predstavenia tvorcovia spolupracovali aj s pedagógmi anglického jazyka tak, aby pre žiakov pripravili zrozumiteľný a príjemný divadelný zážitok. Predstavenie maximálne využíva slovnú zásobu a frázy, s ktorými sa žiaci môžu stretnúť v reálnom živote. Tajomný list, ktorý dostanú obyvatelia bytovky, zamieša osudy všetkých nájomníkov a ukáže, aké dôležité je si pomáhať v dnešnej digitálnej dobe, v ktorej chýba ľudský kontakt.
Aj tentokrát herci našich žiakov vtipným a moderným predstavením zaujali.
Ďakujeme za zážitok!
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Martina Ignácová
Sabinovský autorský a recitátorský máj
Okresné mesto Sabinov v spolupráci s MsKS 16.05.2024 organizovalo 39. ročník Sabinovského autorského a recitátorského mája na počesť spisovateľky Jolany Cirbusovej, ktorá sa narodila v Krivanoch a žila v Sabinove. Možnosť prejaviť sa mali mladí recitátori v prednese poézie či prózy. Reprezentovať našu školu v recitácii prózy boli Kvetoslava Cicoňová (5.A), Magdaléna Sabolová (6.A) a Júlia Rita Novysedláková (7.B).
Všetky tri boli porotou pochválené a vyzdvihnuté za svoj prejav a originálnosť.
V rozborovom seminári mali možnosť načerpať nové impulzy a tvorivé nápady od odbornej poroty.
Ďakujem týmto mladým ľuďom za chuť recitovať a ponúkať iným duchovné hodnoty našej materinskej reči.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Ľubica Matijová
Hodina dejepisu ,,inak"
Naši skvelí deviataci pod vedením Tomáša Pokorného si opäť pripravili interaktívnu hodinu dejepisu, tentokrát o druhej svetovej vojne. Pútavou, poučnou aj vtipnou formou nám priblížili podstatné udalosti druhej svetovej vojny. Tomáš navštívil Terezin, Lidice..., a tak vo videu sme mohli vidieť historické miesta, kde sa odohrávali boje a udalosti vojny. A nechýbal ani rozhovor s pamätníkom.
Príprave tohto projektu sa venovali už od decembra. On spolu so svojimi spolužiakmi podali skvelý herecký výkon, aby nám sprostredkovali kľúčové osobnosti aj momenty tejto strašnej vojny, ktorá si vyžiadala 60 mil. obetí.
Ďakujem za vašu snahu a kiežby aj toto video dopomohlo k zastaveniu akéhokoľvek zla!
Video si môžete pozrieť na stránke https://youtu.be/3WXXulLaQ5A?si=5ZQ-b1vvlTFnyFyc
Scenárista a režisér projektu: Tomáš Pokorný
Autor príspevku: Mgr. Roman Pistrák
11
BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA – ŠKOLSKÉ A OKRESNÉ KOLO V KATEGÓRIÍ D
Školské kolo biologickej olympiády v kategórii D sa konalo dňa 25.3.2024 online testom, ktorého sa zúčastnili šikovní biológovia 6. a 7. ročníkov. V teoreticko – praktickej časti postúpili do okresného kola dvaja najšikovnejší zo šikovných – Jakub Mišenko zo 6.B triedy, ktorý sa umiestnil na 1. mieste a Benjamín Kukučka zo 7.A triedy, ktorý skončil na 2. mieste.
Okresné kolo v tejto kategórií sa konalo prezenčne dňa 25.4.2024 v Lipanoch, odkiaľ si Diplom úspešného riešiteľa a 3. miesto odniesol Jakub Mišenko.
Chlapcom ďakujeme za preukázané vedomosti, lásku k biológii a peknú reprezentáciu našej školy.
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Slavomíra Palková
OKRESNÉ KOLO SÚŤAŽE SLÁVIK SLOVENSKA 2024
,,Zaspievaj Slávičku v zelenom hájičku a ja ti zaspievam cestou po chodníčku...“
Aj tento školský rok sa naši víťazí školského kola zúčastnili okresného kola v speve ľudových piesní. Organizátorom okresného kola celoslovenskej speváckej súťaže detí a mládeže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska 2024 bola ZUŠ v Lipanoch.
Súťaž sa konala dňa 14.mája 2024 a súťažilo sa v troch kategóriách:
V 1. kategórii súťažila žiačka 2.A triedy – Zuzana Haboráková.
V 2. kategórii súťažila žiačka 6.B triedy – Salome Genčúrová.
V 3. kategórii súťažila žiačka 9.B triedy – Sofia Bujňáková, ktorá získala pekné 3. miesto.
Vzácnou členkou poroty bola p. Monika Kandráčová, ktorá súťaž zakončila krásnym spevom a povzbudzujúcimi slovami: „Nie je dôležité vyhrať, ale spievať zo srdca, lebo spev je pre každého speváka jeho život.“
Dievčatám ďakujeme za ich nádherný spev, lásku k hudbe a krásnu reprezentáciu našej školy. Veľká vďaka patrí aj nášmu korepetitórovi Mgr. Patrikovi Bačovi, ktorý žiačky doprevádzal na akordeóne.
Organizátorka podujatia a autorka textu: Mrg. Slavomíra Palková
Čitateľský oriešok
„Kde bolo, tam bolo...“ Aj takouto vetou sa začínajú niektoré rozprávky.
Častokrát počúvame, že deti už nechcú čítať. Toto však o žiakoch našej školy neplatí. Aj tento rok sa žiaci prvého stupňa zapojili už do 10. ročníka celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže pod názvom „Čitateľský oriešok“.
Presne 333 kresieb z každého ročníka postúpilo do ďalšieho kola. Spolu 1332 detských výtvorov sa teraz okrem hodnotenia odbornej poroty bude uchádzať aj ,,o lajky“ na facebookovom profile vyhlasovateľa súťaže odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.
Podporte ich obrázky svojím hlasom.
Stačí dať „lajk“ priamo na FB stránke organizátora súťaže. Hlasovanie verejnosti je možné do 15. mája 2024 do 12:00.Ďakujeme za vašu podporu !
Tu sú finalisti našej školy :
1.A
2.A
3.A
4.A
Organizátorky podujatia: učiteľky I. stupňa
Autorka príspevku: Mgr. Alena Čízová
„Deň Zeme 2024 – Upracme Slovensko“
Moja hrdá Zem
Oj, hrdá Zem moja,
veľmi mi ťa ľúto.
Znečistená si, že voláš do boja.
Medzi mnou a tebou je veľké puto.Odpadky všade, kam sa pozriem,
ľadovce sa topia.
Keď to vidím, skoro zomriem,
ako zvieratá o záchranu prosia.Preto sa všetci pozbierajme,
aby to nebol iba sen
a našu planétu upracme,
veď je to naša matička Zem!Pri príležitosti Dňa Zeme 2024, ktorý sa každoročne slávi 22. apríla, a ktorý poukazuje na celosvetový problém s plastovým odpadom, sa konajú rôzne akcie po celom Slovensku.Tento rok chcú organizátori poukázať na škodlivosť plastov a zvýšiť povedomie o ich negatívnom vplyve na životné prostredie, preto je aj mottom kampane práve „Zem verzus plasty“. Kampaň vyzýva k vyradeniu jednorazových plastov do roku 2030 a podporuje navýšenie investícií do výskumu, aby mohli plasty v budúcnosti nahradiť menej škodlivé materiály. Ďalším dlhodobým cieľom kampane je zníženie produkcie plastov o 60 percent do roku 2040.
Aj naša škola sa rozhodla tento rok zapojiť do projektu – Upracme Slovensko 2024, kde sme si na upratovanie vybrali obec Šarišské Dravce a vyčistili sme ju od odpadu. Akcia „upratovanie“ sa konala 30. apríla v utorok a počasie nám naozaj prialo. Všetci žiaci školy spolu s triednymi učiteľmi sa rozdelili do jednotlivých skupiniek a vrhli sa do spoločného upratovania od začiatku po koniec dediny s jednotným cieľom – vyzberať čo najviac odpadu a vyčistiť obec a jej okolie od všetkého, čo do prírody nepatrí. A boli sme úspešní. Okrem plastových fliaš, rôznych obalov, vrecúšok, použitých jednorázových rukavíc, rúšok a iných vyhodených vecí sme našli aj pneumatiku od auta, ktorá nás tam naozaj prekvapila.
Každá lokálna aktivita v prospech životného prostredia zaváži a my sme hrdí na to, že sme sa stali jej súčasťou, lebo aj malými skutkami sa môžeme podieľať na veľkých veciach. Dôležité je uvedomiť si potrebu zmeny a správať sa ohľaduplne k životnému prostrediu okolo nás. Environmentálna aktivita pod názvom „Upracme si našu obec“ bola mimoriadne úspešná a dôkazom toho sú aj pripojené fotografie. Všetkým zúčastneným a zapojeným do tejto aktivity patrí veľká vďaka.
Pripomeňme si však, že nejde len o jeden upratovací deň, ale pre našu Zem je dôležitý každý jeden deň, v ktorom zachováme poriadok.
Organizátorka podujatia a autorka textu: Mgr. Slavomíra Palková
Fotodokumentácia: kolektív učiteľov
Autori básne: žiaci environmentálnej výchovy56
Zápis do MŠ 2024/2025
Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Šarišské Dravce v súlade s § 59 a 59a zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov oznamuje, že žiadosti zákonných zástupcov o prijatie dieťaťa do materskej školy na školský rok 2024/2025 sa budú prijímať dňa 13. mája 2024 (pondelok) v čase od 12:30 do 16:00 hod. v triede ŽABKY (1.poschodie).
Po dohode s vedením materskej školy (t. č.: 0911 348 727) je možné zapísať dieťa aj v inom termíne.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť nasledovne:
- vyplniť a odoslať ELEKTRONICKÚ ŽIADOSŤ ,následne ju vytlačiť a podpísanú obidvoma rodičmi (zákonnými zástupcami) doniesť v deň zápisu,
- vytlačiť a vypísať Ziadost_do_MS, následne ju podpísanú obidvoma rodičmi (zákonnými zástupcami) doniesť v deň zápisu.
Zákonný zástupca dieťaťa spolu so žiadosťou do materskej školy predkladá aj lekárske potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní Lekarske_potvrdenie_o_zdravotnom_stave_dietata.
Tlačivá sú zároveň k dispozícii aj na vyzdvihnutie v materskej škole.
Prednostne sa prijímajú (podľa miesta trvalého bydliska):
1. deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, teda deti, ktoré do 31.8.2024 dosiahnu 5 rokov veku,
2. deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, t.j. deti, ktoré dovŕšia 4 roky do 31.8.2024(podľa veku od najstaršieho po najmladšie),
3. deti od troch rokov veku (podľa veku od najstaršieho po najmladšie),
4. deti mladšie ako 3 roky sa prijímajú výnimočne, ak to umožňuje kapacita a podmienky MŠ (podľa veku od najstaršieho po najmladšie).
Zapísať je potrebné aj deti, ktoré nastúpia do MŠ v priebehu školského roka.
V prípade, ak má dieťa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, zákonný zástupca k žiadosti predloží aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Riaditeľ ZŠ s MŠ Šarišské Dravce vydá rozhodnutie o prijatí / neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do 30. júna 2024.
Rodičovské združenie
Oznamujeme rodičom a zákonným zástupcom žiakov, že 6. mája 2024 (pondelok) v čase od 13:30 do 16:30 sa uskutočnia v škole triedne aktívy rodičovského združenia. Triedne aktívy sa uskutočnia formou konzultačných hodín. Miestnosť a prípadné termíny konzultačných hodín Vám oznámia triedni učitelia za jednotlivé triedy prostredníctvom správy na Edupage.
,,Prečo je Vodovodná epická 2024“
Pri príležitosti svetového Dňa vody sa aj žiaci 4.A a 6.B zapojili do výtvarnej súťaže ,,Prečo je Vodovodná epická 2024“, určenej žiakom základných škôl vo východoslovenskom regióne.
Úlohou detí pod vedením pedagógov bolo výtvarne spracovať svoj postoj k vode ako ideálnemu nápoju, ktorý je prospešný pre ich zdravý životný štýl. Ich úlohou bolo ďalej vyzdvihnúť vodu ako najcennejšiu tekutinu pre náš život, poukázať na jej zdravotné benefity v porovnaní s inými nápojmi. Vo svojich prácach propagovali vodu ako výslovne trendy nápoj, ktorý je ,,top“ spomedzi všetkých ostatných tekutín v rámci pitného režimu.
Naši žiaci to stvárnili v KOMIKSE, ktorý vyjadroval hodnotu vody pre náš život ich očami.
Cieľom tejto súťaže bolo v deťoch prebudiť záujem a starostlivosť o vlastné zdravie, tiež podnietiť u nich environmentálne cítenie a pozitívny postoj k prírode.
Organizátori podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD. a žiaci 4.A a 6.B triedy
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
2
Exkurzia do Viedne 2024
Už v 7. ročníku, keď sme sa po prvýkrát uvideli s pani učiteľkou Schumacherovou na hodine nemeckého jazyka, nám sľúbila, že nás v 9. ročníku zoberie na krátky výlet do Viedne. Slovo dalo slovo a spolu aj so žiakmi z Brezovice sme Viedeň navštívili.
Cesta v nedeľu skoro ráno vlakom o 5:30 nebola ,,bohviečo“, ale určite stála zato. Do Viedne sme prišli poobede a hneď sme sa aj ubytovali v hoteli. Večer sme boli na svätej omši v Katedrále sv. Štefana a taktiež sme sa boli prejsť po večernej Viedni.
V pondelok sme po raňajkách celý deň chodili po zaujímavých miestach ako Dom mora, zámok Schönbrunn a tiež sme sa prechádzali po jednej z hlavných ulíc Viedne - Kärtnerstraße, kde boli rôzne obchody, v ktorých sme si mohli niečo kúpiť a najesť sa. Potom nasledovala ozajstná zábava! Navštívili sme zábavný park Prater, kde bolo množstvo kolotočov a mohli sme sa tam poriadne vyblázniť. Bolo to nezabudnuteľné!
Nastal utorok ráno. Ani sme sa nenazdali a už sme sedeli vo vlaku smerom domov. Celý tento výlet zbehol neskutočne rýchlo, ale bol plný dobrej nálady, smiechu, tanca, nových priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov. A to hlavné je, že sme boli všetci spolu pokope a užili sme si to najviac, ako sa len dalo!
Organizátorka podujatia: Mgr. Mária Schumacherová
Autorka príspevku: Alžbeta Brillová, žiačka 9.A
21
Poďakovanie – Deň narcisov
Páčilo sa mi s akým nasadením a nadšením sa naši žiaci pustili do organizácie a následne aj realizácie pomoci onkologicky chorým pacientom na Deň narcisov.
Oslovili žiakov v triedach - ZŠ a MŠ, zamestnancov školy, známych či menej známych v obciach Šarišské Dravce a Oľšov.
A tak si môžeme všetci navzájom pogratulovať, že máme srdce na správnom mieste...
Výnos zbierky (812 €) sme poukázali na účet Dňa narcisov.
Organizátori podujatia: Mgr. Matijová Ľubica a dobrovoľníci z 9.A, 9.B a 7.A triedy.
Svet okolo nás
Ak sa stretnú ľudia „s rovnakou krvnou skupinou“, ktorí robia veci s vášňou, môže z tohho vzniknúť niečo výnimočné a hodnotné. Tak to bolo aj v prípade partie mladých ľudí, ktorí sú naplnení túžbou po cestovaní. Vytvorili úžasný kultúrno-vzdelávací projekt Svet okolo nás, vďaka ktorému žiakom základných a stredných škôl predstavujú rôzne zaujímavé kúty našej krásnej planéty, ktoré sami navštívili. Vďaka ich odbornej príprave a dôrazu na medzipredmetové vzťahy pomáhajú žiakom pochopiť geografické, biologické a geologické aspekty danej oblasti, ale aj charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky i bežný život.
Tento školský rok si pre žiakov pripravili projekciu pod názvom Tanzánia - divoké srdce Afriky, vďaka ktorej sme sa aj my, aspoň na chvíľku, mohli preniesť do rozľahlej a nádhernej divočiny čierneho kontinentu.
Plní očakávania sme sa v utorok 16.4. vydali s pani asistentkou Piskurovou a vybranými žiakmi šiesteho ročníka na cestu na miesto konania - do kina Torysa v Sabinove. A veru neľutujeme. Nádherná projekcia, ktorá ponúka vyvážené spojenie teoretických vedomostí a zábavných prvkov, očarila všetkých prítomných. Čerešničkou na torte bola diskusia s moderátormi, ktorí sa sami expedície do Tanzánie zúčastnili. Vedeli zodpovedať na všetky zvedavé otázky a pridali množstvo ďalších zaujímavých informácii a zážitkov.
Ďakujeme celému tímu produkcie Svet okolo nás a prajeme im veľa úspechov na ďalších cestách a mnoho inšpirácií pri tvorbe nových programov.
Tešíme sa nabudúce!
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Anna Kreitlerová
Zápis do 1. ročníka 2024
4. apríl 2024 bol pre našu školu veľkým dňom budúcich prvákov, keďže sa v našej škole konal slávnostný zápis detí do 1. ročníka. Všetky deti prežívali dni pred zápisom s veľkým vzrušením, nevšedným očakávaním a s neobyčajnou hrdosťou. Všetkým rodičom a deťom blahoželáme k úspešnému zápisu detí do našej školy. Sme veľmi radi, že si rodičia vybrali našu školu - ZŠ s MŠ Šarišské Dravce - za školu ich detí.
Vážení rodičia, ďakujeme vám za prejavenú dôveru, za uznanie, za slová chvály, ktoré na adresu našej školy zazneli. Veríme, že rozhodnutie zapísať deti do našej školy, budete vždy pokladať za šťastný krok, ktorý ste pre svoje deti urobili. Pričiníme sa o to všetci.
Pani učiteľke Mgr. Petre Hovančíkovej ďakujem za spoluprácu počas prípravy žiakov a za jej prítomnosť na zápise budúcich prvákov. V septembri sa už tešíme na našich nových prvákov.
Organizátorky podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD., Mgr. Petra Hovančíková,
Mgr. Andrea Mačová, Mgr. Alena Čízová, Mgr. Emília RadačovskáAutorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
21
PRIHLÁŠKA do 5. ročníka ZŠ (2024/2025)
Prihlásiť žiaka / žiačku do piateho ročníka našej školy je možné nasledovne:
Vyplniť a odoslať ELEKTRONICKÚ PRIHLÁŠKU, následne ju vytlačiť a podpísanú obidvoma rodičmi (zákonnými zástupcami) doručiť do školy osobne alebo poštou na adresu školy alebo vhodením do poštovej schránky školy (vchodové dvere 2. pavilónu).
V prípade akýchkoľvek problémov s vyplnením, odoslaním alebo tlačou prihlášky nás bezodkladne kontaktujte na t.č.: 0908 030931 a problém individuálne vyriešime.
Pozn.: Žiakov štvrtého ročníka našej ZŠ nie je potrebné prihlasovať.
ŠKOLSKÉ KOLO SLÁVIKA SLOVENSKA 2024
„Zaspievaj si! Spev prináša šťastie a radosť. Keď spievame, sme v prítomnej chvíli, a tak žijeme život naplno.“(Citát zo skladby Daniel Sárkany - Tíme To Live)
Na školskom kole Slávika nám šťastie a radosť zo spevu odprezentovali ,,zlatí speváci“ – víťazi triednych kôl. Zmerali si svoje spevácke sily zaspievaním dvoch ľudových piesní. Súťaže sa zúčastnilo 42 žiakov od 1.A po 9.B triedu, čo svedčí o tom, že naša škola má veľa talentov a lásku k spevu a prirodzený talent v sebe nezaprú. Škoda, že nemohli vyhrať všetci, lebo porota to mala tento rok naozaj veľmi ťažké.Žiaci súťažili v 3 kategóriách. Víťazi jednotlivých kategórií sú:
I. kategória:
1. miesto – Zuzana Haboráková (2.A)
2. miesto – Kiara Filipová (2.A)
3. miesto – Zuzana Blaščáková (1.A)
II. kategória:
1. miesto – Salome Genčúrová (6.B)
2. miesto – Karin Bujňáková (5.A)
3. miesto – Patrícia Kušnírová (6.B)
III. kategória:
1. miesto – Sofia Bujňáková (9.B)
2. miesto – Laura Hovancová (7.B)
3. miesto – Jakub Haborák (7.A)
Pochvalné uznanie a vecné ceny dostali všetci tí, ktorí sa neumiestnili na prvých troch miestach.
Veľmi pekne ďakujem aj p. uč. Anne Bujňákovej a p. uč. Petrovi Krajčovičovi, ktorí prijali moje pozvanie do poroty a taktiež za pomoc pri výbere víťazov. Moja vďaka patrí aj akordeonistovi Adriánovi Nehilovi, ktorý žiakov hudobne doprevádzal.
Všetkým účinkujúcim patrí obrovské ĎAKUJEM a víťazkám úprimne blahoželáme k postupu do okresného kola, ktoré sa bude konať 14. mája 2024 na ZUŠ v Lipanoch.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Slavomíra Palková
42
Deň narcisov
Vážení rodičia, milí žiaci!
Na Slovensku je veľa zbierok, ktoré každý rok pomôžu ľuďom v ťažkej životnej situácii. Pre ľudí s rakovinou je však zbierka na Deň narcisov tá najvzácnejšia. Pripnite si aj vy tento kvietok na podporu onkologicky chorých pacientov.
Deň narcisov je 18. apríla. Liga proti rakovine v tomto čase už tradične organizuje verejnoprospešnú zbierku na pomoc pacientom s týmto ochorením, koná sa už 28.krát.
Dobrovoľníkov, ktorým môžete prispieť, stretnete vo štvrtok 18. apríla aj v našej škole, či v obci
Šarišské Dravce a Oľšove.
SLÁVIČEK 2024
Slávik – drobný vtáčik, svojim spevom teší všetky tvory na zemi. Aj my škôlkari radi spievame. Preto sme sa zapojili do regionálnej prehliadky v speve ľudových piesní detí predškolského veku s názvom „SLÁVIČEK“. Krásny spev ľudových piesní sa 10. apríla niesol sálou Mestskej galérie v Lipanoch. Texty ľudových piesní a ich melódie poskytli pohľad do minulosti a potešili dušu každého poslucháča. Naša predškoláčka Lea Švecová zaspievala pieseň „A kedi ja pasla kačata“. Každý ,,slávik“ získal odmenu za odvahu a krásny hlások. Lei za predvedený výkon a reprezentáciu materskej školy ďakujeme.
Autorka príspevku: uč. Martina Haboráková
21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu PONOŽKOVÁ VÝZVA 2024
Inakosť. Ako veľmi sa toto slovo v dnešnej dobe nenosí. Doba nám diktuje, ako „musíme“ vyzerať, obliekať sa, maľovať sa, správať sa. Neveríte? Tvrdíte, že to nie je pravda? Mýlite sa! Dnešný svet inakosť ťažko trestá, napríklad v škole medzi deťmi rôznou formou odsudzovania a výsmechu. A taká to je škoda. Prečo? Kebyže niet inakosti, dnešný svet nepozná vďačnosť, pokoru, sebakritiku, ohľaduplnosť a možno ani vieru.
21. marca sme si pripomenuli Svetový deň Downovho syndrómu. Dátum 21.3. je symbolický, keďže ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. Práve pri tejto príležitosti prebieha na Slovensku "Ponožková výzva", do ktorej sme sa zapojili aj my žiaci ZŠ s MŠ Šarišské Dravce. Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že všetci sme iní, no práve to robí svet pestrejším a lepším. Ľudia s Downovým syndrómom žijú medzi nami, sú jedni z nás a my svojím pochopením a svojou podporou im dávame šancu na plnohodnotný život.
ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa zapojili a vyjadrili tak svoje sympatie a podporu ľuďom s DS a rodičom za úžasnú spoluprácu.
Organizátori podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD. Mgr. Petra Hovančíková,
Mgr. Renáta Majerničková, Mgr. Michaela Girašková, p.uč. Martina Haboráková, žiaci ZŠ s MŠ Šarišské Dravce, nepedagogickí zamestnanci.Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
Šachová liga ,,pážat"
Páža bol mladý šľachtic, ktorý slúžil ako osobný sluha panovníkovi alebo inému vysokopostavenému šľachticovi. Pážatá boli obvykle vo veku od 7 do 18 rokov a pochádzali z bohatých a vplyvných rodín. Pážatá boli obvykle chlapci, ale v niektorých prípadoch boli aj dievčatá.
Páža mal viacero úloh. Pomáhal panovníkovi s obliekaním, jedením a cestovaním. Sprevádzal panovníka na oficiálnych podujatiach a slávnostiach. V čase vojny slúžil ako pánov osobný strážca. Páža sa zúčastňoval na výcviku v jazdectve, šerme a iných rytierskych disciplínach. Učil sa aj etiketu a správanie sa na dvore.
A naše ,,šachové pážatá" sú presne o tom. Ešte to nie sú úplní rytieri na šachovom bojisku, ale neustále sa učia od lepších. Trénujú a často si merajú sily medzi sebou.
Spolu s trénerom nášho šachového oddielu pre mládež Jankom Chovancom sme zorganizovali trojicu nedeľných turnajov pre šachistov zo škôl nášho regiónu od ,,Ľubovne cez Dravce po Lipany". Medzi 30 súťažiacimi sme mali zastúpenie aj my. Reprezentovali nás ôsmi statoční žiaci našej školy.
Oliver, Matúš a Gabriel Klembarovci, Patrik Kelemeca, Filip Habľák, Oliver Haborák a dve slečny Stanka Saxová a Sofia Sontágová obetovali tri voľné nedele a pobili sa na šachovniciach o titul.
A neodišli vôbec naprázdno. Vo všetkých troch turnajoch presvedčivo zvíťazil Oliver Klembara a získal aj celkovú trofej za najlepšie ,,šachové páža" roka.
V kategórii mladších dievčat vyhrala krásne celkové druhé miesto tretiačka Sofia Sontágová.
Naprázdno neodišla ani Stanka Saxová, ktorá obsadila tretie miesto v treťom turnaji a Patrik Kelemeca, ktorý získal druhé miesto takisto v treťom turnaji.
Deťom aj rodičom sa liga veľmi páčila a určite sa jej zúčastníme aj na budúci rok.
Šach-mat!
Organizátor podujatia a autor príspevku: Mgr. Peter Krajčovič, šachový aktivista
Školské a okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín
Hviezdoslavova báseň Počkaj, vtáčik...
Počkaj, vtáčik, neuleť!
Poletíme spolu hneď.Vrtíš hlávkou. Čudno ti,
že chcem lietať ako ty?Ako ty mám krídla dve,
ale kdesi schované.Počuduj sa, môj milý,
trochu sa mi skrivili......vyjadruje, že umenie by malo byť ako ten vták - voľné a neoklieštené. Lebo aj krajina je slobodná len do tej miery, do akej miery dopraje slobodu umelcom.
Celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých – Hviezdoslavov Kubín, tak ako to po celé roky robí, aj tento rok, v jubilejnom 70. ročníku oslavuje slobodné umenie a ponúka mu priestor na realizáciu.
Hviezdoslavov Kubín pôvodne vznikol pre potreby zdokonalenia výslovnosti v slovenskom jazyku, postupne sa však pretváral, prepájal sa s inými druhmi umenia a nadobúdal súčasnú podobu. Je vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa. Vznikol v roku 1954, ročne jeho jednotlivými kolami prejdú tisíce recitátorov a za sedemdesiat rokov sa na ňom zúčastnili státisíce recitátorov. Medzi významné osobnosti patria Július Satinský, Milan Lasica, Ľubo Roman, Karol Horák, Soňa Behulová-Müllerová, Lucia Hurajová, Milan Ondrík, Jaroslava Čajková, Anka Rakovská, Maja Danadová, Slávka Daubnerová, Veronika Mészárosová a iní.
Medzi úspešných recitátorov sa už nepochybne zaradilo aj 37 žiakov našej školy, ktorí s nadšením a veľmi presvedčivo podali svoje umelecké texty poézie a prózy na školskom kole.
Najlepší z nich vo svojich ketagóriach – Dalibor Dobrovič zo 4.A, Salome Genčúrová zo 6.B, Alexandra Hajzušínová zo 6.B, Laura Hovancová zo 7.B a Michaela Osifová z 8.A sa umiestnili na prvých miestach, a tak získali postup na okresné kolo.
Súťažiaci sa potešili vecným cenám, knihám či diplomom. Sami žiaci rozhodli o najsympatickejších recitátoroch a im sme udelili cenu a diplom sympatie. ,,Voľba padla“ na Júliu Ritu Novysedlákovú a Dalibora Dobroviča.
V Sabinove v silnej umeleckej konkurencii uspela a diplom druhej najlepšej recitátorky v okrese Sabinov vo svojej kategórii pre našu školu získala Michaela Osifová.
Kolegynkám učiteľkám – Kalinovej, Radačovskej, Mačovej, Bodnárovej, Haborákovej, ako aj rodičom ďakujem za pomoc pri výbere textu a následnom nácviku recitácie a žiakom za chuť súťažiť a prezentovať umenie hovoreného slova.
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Ľubica Matijová
12
Všetkovedko
Vedomostná súťaž Všetkovedko je vo finále. Žiaci mali šancu ukázať, čo všetko už o svete vedia, porovnať sa s ostatnými deťmi a získať pamiatku na svoj výkon v podobe diplomu a ceny.
Celkovo súťažilo 32 076 detí. Na našej škole sa do súťaže zapojilo 9 žiakov. Najúspešnejší žiaci – titul Všetkovedko získali Vivien Knutová a Rafael Ján Kožár.
Veríme, že v budúcom ročníku sa do súťaže zapoja opäť žiaci, ktorí budú chcieť predviesť svoje vedomosti, schopnosť čítať s porozumením , logické myslenie a správny úsudok.
Benefitom pre nich bude nielen hrdý titul, diplom a darček, ale aj skúsenosť s testovacím hárkom, ktorú neskôr uplatnia pri ďalšom štúdiu.
Organizátori podujatia: Mgr. Emília Radačovská, žiaci, ktorí sa zapojili do súťaže (1. A, 2. A, 3.A)
Autorka príspevku: Mgr. Emília Radačovská
Chemická olympiáda
„Teraz žijeme vo svete, kde sa limonáda vyrába z chemikálií a leštidlo na nábytok zo skutočných citrónov." Aj tento výrok vystihuje dobu, v ktorej žijeme.
Chemická olympiáda má na Slovensku bohatú históriu. Tento rok sa konal už jej 60.ročník, do ktorého sa zapojili aj žiaci deviateho ročníka našej školy. Počas druhého februárového týždňa sa uskutočnilo školské kolo súťaže s týmito výsledkami:
1.miesto: Adam Troščák
2.miesto : Svetlana Osifová
3. miesto: Natália Kaščáková
Všetci boli úspešnými riešiteľmi školského kola, ale do okresného kola postúpil iba Adam Troščák.
Okresné kolo chemickej olympiády sa uskutočnilo v polovici marca na Gymnáziu v Lipanoch. Súťaž pozostávala z teoretickej a praktickej časti. Adam Troščák bol úspešným riešiteľom okresného kola a skončil na peknom 4.mieste.
Všetkým účastníkom blahoželáme k úspešnej reprezentácii školy a prajeme veľa úspechov v štúdiu na strednej škole.
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Ing. Mária Čekanová
Úspech našich geografov na okresnom kole Geografickej olympiády
„Nadšenie je jedným z najsilnejších motorov úspechu. Keď niečo robíte, robte to celým srdcom a celou silou. Vtlačte do toho celú svoju osobnosť. Buďte aktívni, húževnatí, nadšení a verní - a svoj cieľ dosiahnete!“
Takto krásne to povedal americký filozof a básnik Ralph Waldo Emerson. A ja môžem len s radosťou skonštatovať, že naši deviati žiaci, ktorí 12. marca reprezentovali našu školu na okresnom kole 52. ročníka Geografickej olympiády to len potvrdili. Dali do svojich príprav všetko. Boli aktívni, húževnatí a s nadšením sa pripravovali na deň D, aby predviedli svoje vedomosti a zručnosti. A veru sa nám to oplatilo!
Žiaci bojovali v troch kategóriách podľa ročníkov, zmerali si svoje sily v teoretickej aj praktickej časti a nestratili sa ani v konkurencii vyše sedemdesiatich žiakov zo štrnástich škôl.
Pre našu školu bolo toto okresné kolo mimoriadne úspešné. Domov sme si priniesli až dve „zlaté medaily“!
Výborná Ninka Mišenčíková z 5.A obsadila prvé miesto v nepostupovej kategórii G (4.-5. ročník). Na krajskom kole nás tak z prvého miesta v kategórii F (6.-7. ročník) bude reprezentovať Jakub Mišenko zo 6.B.
Ďakujem všetkým zúčastneným nadšencom pre geografiu, srdečne gratulujem víťazom a Jakubovi prajem veľa síl a nadšenia do ďalšej prípravy na krajské kolo. Držíme prsty!
Autor príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Anna Kreitlerová
DÚHA - celoslovenská súťaž vo výtvarnej tvorbe
Žiaci našej školy sa zapojili do celoslovenskej súťaže - Dúha vo výtvarnej tvorbe. Hlavným cieľom súťaže bolo zvýšiť záujem žiakov o výtvarné umenie v jeho rôznorodosti. Do súťaže sme zaslali plošné práce spracované rôznymi výtvarnými technikami.
Do celoslovenskej výtvarnej súťaže sa zapojili títo žiaci:
- Alexandra Jaššová, 6.A
- Lucie Pokorná, 6.A
- Šimon Hovanec, 8.A
- Zuzana Palgutová, 8.A
- Žaneta Spodníková, 8.A
- Vanesa Hurajtová, 8.B
- Antónia Piskurová, 8.B
- Natália Kaščáková, 9.A
Žiakom, ktorí reprezentujú našu školu, prajeme veľa úspechov pri vyhodnotení ich výtvarných prác.
Organizátorka podujatia a autorka príspevku: Mgr. Anna Bujňáková
2
Štvrtáci dostali pozvanie do OBECNEJ KNIŽNICE
Naši žiaci majú ku knižkám veľmi blízko každý deň, a preto sme sa rozhodli opäť prijať pozvanie a navštíviť aj obecnú knižnicu, kde nás privítala pracovníčka knižnice Mgr. Katarína Skurková.
V mesiaci marec naši štvrtáci viac ako inokedy zavítali do knižnice. Spomedzi pestrej ponuky kníh, ktoré našim deťom ponúka obecná knižnica, si žiaci vybrali ozaj veľmi zaujímavé knihy.V knižnici nás už čakalo všetko pripravené. Najprv sme sa ocitli vo svete rozprávok. Po vypočutí úryvku z rozprávky žiaci hádali o akú rozprávku či príbeh sa jednalo. Svojej úlohy sa výborne zhostili a všetky ruky boli vždy hore. Žiaci si ešte vypožičali nové knihy a rozlúčili sme sa s pocitom príjemne prežitého času s knihou. Pani knihovníčke ďakujeme za pozvanie a milé prijatie.
Organizátori podujatia:PaedDr. Mária Kalinová, PhD. a žiaci 4.A ZŠ s MŠ.
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
4
Deň ľudovej rozprávky
15. marec 2024 bol v našej škole pre žiakov 1.stupňa v školskej knižnici Dňom ľudovej rozprávky. Dňom, ktorý bol venovaný rozprávkam Pavla Dobšinského, počas ktorého sme si okrem výročia narodenia Pavla Dobšinského, nášho známeho zberateľa rozprávok, pripomenuli aj to, koľko krásnych ľudových rozprávok vďaka nemu poznáme. Každé dieťa určite pozná aspoň jednu rozprávku a tiež vie, ako tá rozprávka skončí. Ale len málokto sa zamýšľa nad tým, ako rozprávka mohla pokračovať a čo bolo ďalej... Tak na túto otázku sa snažili v tento deň odpovedať žiaci 1. stupňa spolu so svojimi pani učiteľkami. Najskôr si prečítali niektoré vybrané rozprávky a potom nechali pracovať svoju fantáziu... Deti v každej skupine mali skvelé nápady, ktoré pri spoločnom hodnotení v skupinách prezentovali. Za svoju prácu a snahu počas dopoludnia bol každý žiak odmenený a odchádzal domov s diplomom, medailou a dobrým pocitom.
Organizátori podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD. , Mgr. A. Mačová, Mgr. A. Čízová a žiaci 1.stupňa.
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
5
Riaditeľské voľno
Riaditeľ ZŠ s MŠ Šarišské Dravce oznamuje, že dňa 5.4.2024 (piatok) udeľuje v zmysle §150 ods. 5 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a so súhlasom zriaďovateľa deťom MŠ a žiakom ZŠ riaditeľské voľno z organizačných a prevádzkových dôvodov (Deň učiteľov).
Z obedov budú deti a žiaci automaticky odhlásení.
VEĽKONOČNÉ PRÁZDNINY
Oznamujeme žiakom a rodičom, že veľkonočné prázdniny sa v školskom roku 2023/2024 uskutočnia v termíne od 28. marca (štvrtok) do 2. apríla (utorok) 2024.
V tomto termíne bude so súhlasom zriaďovateľa zároveň prerušená prevádzka materskej školy z prevádzkových dôvodov.
Vyučovanie žiakov v základnej škole a prevádzka materskej školy budú obnovené 3. apríla 2024.
Deň vody 2024
Dnes 22.marca si pripomíname svetový deň vody. Keďže je voda nevyhnutná pre život, pripomeňme si jej vzácnosť!
Tu je zopár zaujímavosti o pitnej vode:- bez vody prežijeme len 3-4 dni
- vypitím 8 pohárov čistej vody a zjedením 5 porcií surovej zeleniny alebo ovocia denne máme o svoj správny pitný režim postarané
- keď žiak základnej školy po 45-minútovej náročnej vyučovacej hodine vypije cez prestávku pohár čistej vody, výrazne mu to zlepší metabolizmus, kým prifarbovaný a sladený nápoj ešte viac zaťaží jeho organizmus
- naše telo pociťuje nedostatok vody väčšmi ako nedostatok vzduchu - pri 6 %-nom znížení prísunu kyslíka sa nám môže zakrútiť hlava, pri 5 %-nej dehydratácii hrozí nášmu organizmu prehriatie, kolaps krvného obehu a šok
- strata vody z organizmu napríklad potením, hnačkou, znižuje telesnú a duševnú výkonnosť (únava, bolesti hlavy, kĺbov)
- keď cítime smäd, pre telo je to už neskoro
- keď sme smädní, sme vlastne dehydratovaní
- treba piť pravidelne, často a v malých množstvách po celý deň
- mlieko nie je nápoj
- mlieko je potravina, netreba ho teda rátať do pitného režimu
- dobrým indikátorom pre správne zavodnenie organizmu je farba moču, mal by byť svetlý až bezfarebný.
„Chrániť, šetriť a vážiť si vodu naozaj treba, lebo bez nej sa veru žiť nedá.“
Autorka príspevku: Mgr. Slavomíra Palková
ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA
Vážení rodičia, milí budúci prváci!
Srdečne Vás pozývame na zápis žiakov do 1. ročníka na školský rok 2024/2025, ktorý sa uskutoční v základnej škole dňa 4. apríla 2024 (štvrtok) v čase od 12:30 do 16:30 v 1.A triede.
Ponúkame aj možnosť vopred si rezervovať presný čas zápisu na tel. č.: 0918 161144
(PaedDr.Mária Kalinová, PhD. – učiteľka poverená vykonaním zápisu).Zápis sa uskutoční za prítomnosti detí.
Po dohode s vedením školy (t. č.: 0908 030931) je možné zapísať dieťa aj v inom termíne.
V deň zápisu je potrebné doniesť vyplnenú prihlášku podpísanú obidvoma rodičmi
(zákonnými zástupcami), rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.Vyplnenú a odoslanú ELEKTRONICKÚ PRIHLÁŠKU vytlačte a podpísanú doneste v deň zápisu.
Ak nemáte možnosť prihlášku vytlačiť, tak ju len vyplňte a odošlite.
Zároveň nám túto skutočnosť oznámte na t.č.: 0908 030931.Rodičia, ktorých deti budú pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, oznámia túto skutočnosť v závere prihlášky prostredníctvom poznámky.
História – učiteľka života...
...snáď najznámejší výrok rímskeho filozofa a štátnika Macra Tullia Cicera už počul nejeden z nás. Odhaliť kúsok dávnej minulosti a preveriť si svoje vedomosti z tejto vedy sa pokúsili žiaci základných škôl aj na okresnom kole. Dejiskom olympiády už tradične boli priestory Základnej školy, Ul. 17. novembra 31 v Sabinove.
Druhý februárový týždeň dejepisná olympiáda preverila vedomosti takmer päťdesiatich účastníkov tohto okresného kola. Zastúpenie na okresnom kole mali aj žiaci našej školy. Zo školského kola víťazne postúpili žiaci siedmeho ročníka Oliver Haborák a Kristián Kľoc, žiaci ôsmeho ročníka Michaela Osifová a Dávid Goliaš a rovnako aj naši najstarší Svetlana Osifová a Aneta Kandráčová.
Naši „historici a bádatelia“ to veru nemali ľahké. Okrem úloh z príslušného učiva daného ročníka, si museli naštudovať aj históriu hradov a zámkov na monotematickú časť testu a napokon museli svoje vedomosti obohatiť ešte aj o témy z regionálnych dejín.
Pre žiaka 7. A triedy Olivera Haboráka bolo okresné kolo úspešné a obsadil prvé miesto vo svojej kategórii s postupom na krajské kolo v Prešove.
Víťazovi gratulujeme a prajeme veľa síl a chuti do ďalšej prípravy na krajské kolo.
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Andrea Haboráková
21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu
Svoje sympatie a podporu ľuďom s ,,DS“ môžeme vyjadriť aj obutím ponožiek rôznych farieb či veľkostí. Rozhodli sme sa túto myšlienku podporiť kampaňou a propagáciou.
Milí žiaci,
obujte si aj VY 21. marca 2024 dve odlišné ponožky a príďte počas desiatovej prestávky do jazykovej učebne 2. pavilónu, kde si niečo povieme o DOWNOVOM SYNDRÓME a odfotíme sa. Takto spolu dokážeme šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti.
ZAPOJ SA DO PONOŽKOVEJ VÝZVY AJ TY!
ĎAKUJEMe!
Riaditeľské voľno (6., 7. a 8. ročník)
Riaditeľ ZŠ s MŠ Šarišské Dravce oznamuje, že dňa 20.3.2024 (streda) udeľuje so súhlasom zriaďovateľa žiakom 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A a 8.B riaditeľské voľno z organizačných dôvodov (Testovanie 9 - 2024). Z obedov budú žiaci uvedených tried automaticky odhlásení.
POĎAKOVANIE NA SOCIÁLNEJ SIETI FACEBOOK
Dobrý skutok tretiakov a štvrtákov ZŠ s MŠ Šarišské Dravce vyzdvihli aj na sociálnej sieti Facebook / Svetielko nádeje. Poslali nám fotografie pacientov a poďakovali nám za krásnu poštu, ktorú sme im poslali. Už druhý rok sme nezabudli na detských onkologických pacientov na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie ŠZÚ v Banskej Bystrici. Veľmi sa potešili tomu, že sa naši žiaci opäť rozhodli povzbudiť a potešiť ich detských pacientov a vyčariť im úsmev na tvári napriek ich ťažkému osudu. Náš príspevok si pozrelo vyše 1020 ľudí. Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme zviditeľniť meno našej školy.
Organizátori podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD., žiaci 3.A a 4.A ZŠ s MŠ
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
Pozvánka na Deň ľudovej rozprávky
Milí žiaci I. stupňa,
pripomeňte si s nami výročie narodenia slovenského rozprávkara
Pavla Dobšinského
projektovým vyučovaním
v školskej knižnici dňa 15.03.2024.Tešia sa na vás pani učiteľky I. stupňa!
JARNÉ PRÁZDNINY
Oznamujeme rodičom a žiakom základnej školy, že jarné prázdniny sa v školskom roku 2023/2024 uskutočnia v termíne od 26. februára 2024 do 1. marca 2024.
V tomto termíne bude so súhlasom zriaďovateľa zároveň prerušená prevádzka materskej školy.
Vyučovanie žiakov v základnej škole a prevádzka materskej školy budú obnovené 4. marca 2024.
POZVÁNKA
Milí recitátori!
Srdečne Vás pozývame
na „Návštevu u pána Hviezdoslava“, ktorá sa
uskutoční 22.2.2024 o 10.25 hodine
v školskej knižnici.
Tešíme sa na širokú paletu poézie a prózy
vo Vašom umeleckom prevedení!
Okresné kolo Šaliansky Maťko
Je zrejme, že každá skúsenosť nás posúva ďalej. Učí nás, že ak chceme niečo dosiahnuť, je potrebné aj naše úsilie. Žiaci na svoj rast a zdokonaľovanie seba majú rôzne aktivity, súťaže či podujatia. A jedným takým podujatím je aj súťaž Šaliansky Maťko. Je to recitačná súťaž v prednese slovenskej povesti.
Po úspešnom zvládnutí školského kola sa okresného kola zúčastnili a svoj talent naplno využili žiačky Lenka Knutová z 5.A a Júlia Rita Novysedláková zo 7.B triedy.
Tešíme sa, že opäť posunuli seba aj našu školu o level vyššie. Ďakujeme im, že nás úspešne reprezentovali a Lenke blahoželáme k peknému tretiemu miestu.
Organizátorky podujatia: Mgr. Ľubica Matijová, Mgr. Andrea Haboráková
Autorka príspevku : Mgr. Matijová Ľubica
MALÍ ŽIACI ROBIA VEĽKÉ VECI ...
Pätnásty február je tak trochu v tieni predchádzajúceho dňa. O láske sa predsa len hovorí ľahšie ako o detskej rakovine. No práve 15. február je Medzinárodným dňom detskej rakoviny. Na znak solidarity s detskými pacientmi si v tento deň ľudia po celom svete pripínajú zlatú stužku. Inak tomu nebolo ani v našej ZŠ s MŠ Šarišské Dravce a opäť sme sa pripojili k celosvetovej kampani na podporu povedomia o detskej onkológii. Nezabudli sme na našich rovesníkov a pripravili sme im pekné obrázky, listy a pozdravy. Žiaci preukázali koľko lásky a dobra dokážu dať druhému a to bez toho, aby za to niečo očakávali.
Organizátori podujatia: PaedDr. Mária Kalinová, PhD. a žiaci 3.A a 4.A ZŠ s MŠ
Autorka príspevku: PaedDr. Mária Kalinová, PhD.
1
Valentínsky deň
Na deň sv. Valentína sme na našej škole organizovali podujatie s názvom ,,Valentínska pošta”. My, deviatačky spolu s pani učiteľkou Matijovou sme chceli vymyslieť nejaký spôsob, ako by sme odovzdávanie valentínskej pošty urobili výnimočnejšie. A...prišli sme na to!
Odovzdávanie ,,Valentínok“ bolo spojené s malým valentínskym kvízom, ktorý obsahoval niekoľko veselých súťaží, ktorých sa žiaci 1. až 7. ročníka mohli dobrovoľne zúčastniť. Pripravili sme si pre súťažiacich jazykolamy, názvy romantických filmov, kamarátske filmové dvojice či jedenie sladkých chrumiek, balónový tanec, ako aj karaoke.
Pekný valentínsky deň sme ukončili vyhodnotením najkrajšej ,,Valentínky“.
Žiaci si so sebou odniesli sladké potešenie, veľa dobrej nálady a chuť súťažiť.
Žiakom 8. až 9. ročníka boli ,,Valentínky“ doručené osobne po triedach.
Veríme, že aj vy ste si naplno užili deň plný lásky so svojimi najbližšími.
Autorky príspevku: Alžbeta Brillová, Katarína Hovančíková, Natália Spodníková, Sofia Bujňáková
Organizátorky podujatia: Mgr. Matijová Ľubica, Alžbeta Brillová, Katarína Hovančíková, Natália Spodníková, Sofia Bujňáková, Lenka Slaminková, Bianka Mišenčíková, Lívia Krenická
33
KARNEVAL
Princovia, šašovia, kráľovné, králi, ktorých sa piráti naozaj báli. Čarovné kúzla, nádherné masky, škaredí škriatkovia či úžasné krásky...
V takejto nádhere a veľkom štýle sa stretli naši chlapci a dievčatá. Aj keď sa spočiatku možno niekto bál, bol z toho nakoniec príjemný a zábavný karneval. Karnevalu, ktorý sa konal 2. februára 2024 sa zúčastnili žiaci prvého stupňa. Nielen za pomoci kúziel, ale aj za spolupráce šikovných rodičov prišli žiaci v nádherných maskách, a tak vytvorili príjemnú atmosféru celého karnevalu. Každý sa zabavil, vytancoval a domov odchádzal s peknou tombolovou cenou.
Autorka príspevku : Mgr. Alena Čizová
Organizátorky podujatia : Mgr. Alena Čizová, Mgr. Emília Radačovská, PaedDr. Mária Kalinová, PhD, Mgr. Andrea Mačová
18
Pôstne obdobie
Pôstne obdobie sa v rímskokatolíckej cirkvi začína Popolcovou stredou a končí sa Veľkým piatkom. V kresťanstve má pôst význam pokánia a vnútorného očisťovania, ale aj význam prípravy a očakávania. Z tohto dôvodu sa kresťania postia pred významnými sviatkami. Je to čas zmeny a jedným zo spôsobov, ako ukázať Ježišovi, že si ceníme jeho obetu, je konať skutky lásky a milosrdenstva. Je to aj čas stíšenia sa a meditácie. Čas, kedy by mal človek pookriať.
Možno vás na začiatku pôstu povzbudí a nielen vašim ušiam ulahodí ponúkaná skladba v podaní p. učiteľky Slávky Palkovej.Autorka príspevku: Mgr. Matijová Ľubica
BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA – ŠKOLSKÉ A OKRESNÉ KOLO
,,Možno ešte nevieme, čo sme schopní dokázať, ale vieme, čo sme boli schopní prekonať. A už sa nikdy nebudeme podceňovať.“ (Scott Stabile)
Tento výrok zrealizovali a zúročili žiaci, ktorí sa radi venujú biológii a neboja sa, zmerať si sily so svojou konkurenciou.
Školské kolo biologickej olympiády v kategórii C sa konalo dňa 11.1.2024 online testom, ktorého sa zúčastnili šikovní mladí biológovia 8. a 9. ročníkov. V teoreticko – praktickej časti postúpili do okresného kola len dvaja najšikovnejší zo šikovných – Adam Troščák z 9.A triedy, ktorý skončil na 1. mieste a Michaela Osifová z 8.A triedy, ktorá obsadila 2. miesto.
Okresné kolo sa konalo v tejto kategórií prezenčne dňa 13.2.2024 v Lipanoch, odkiaľ si Diplom úspešného riešiteľa a 1. miesto s postupom na krajské kolo odniesol Adam Troščák z 9.A .
Úprimná vďaka za snahu ukázať vedomosti, za reprezentáciu našej školy a za šírenie jej dobrého mena patrí všetkým zúčastneným žiakom. Adamovi Troščákovi držíme palce a prajeme veľa úspechov aj na krajskom kole.
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Slavomíra Palková
Lyžiarsky výcvikový kurz 2024
Naši ôsmaci absolvovali lyžiarsky výcvik v termíne od 15. - 19. 1. 2024. „Prechodným domovom“ sa im na päť dní stal penzión San André v Skiparku Vyšné Ružbachy. Okrem toho, že sa žiaci naučili základy lyžovania, prípadne sa niektorí zdokonalili, užili si aj kopec zábavy. Domov si odniesli aj veľa zážitkov, ktoré boli umocnené vydareným a priaznivým počasím. Už teraz sa tešíme na budúci rok.
Autor príspevku: Mgr. Ján Stajnča
58
Svätý Valentín a valentínska pošta
14. februára je sviatok všetkých zamilovaných, a tak nám dovoľte, ponúknuť vám pár informácií práve o sv. Valentínovi.
Sv. Valentín pochádzal z mesta Terni na juhu dnešného talianskeho regiónu Umbria. V roku 197 sa v rodnom meste stal biskupom. Neskôr pôsobil v cisárskom Ríme, kde sa počas jeho života vystriedalo na tróne viacero vladárov. Skutky, vďaka ktorým si naňho všetci zamilovaní na začiatku februára spomínajú, sa spájajú s vládou cisára Claudia II.
Claudius bol známy svojou záľubou vo vojnových výpravách a odporom k rodinným vzťahom svojich legionárov. Zastával názor, že ženatý vojak starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju bojaschopnosť a obetavosť. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín tento zákaz ignoroval a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry. Tu možno hľadať pôvod sviatku zamilovaných, ktorí všetci zaľúbenci oslavujú na deň Valentínovej smrti - 14. februára.
Jeho konanie sa donieslo cisárovi, ktorý dal rebelujúceho kňaza uväzniť. Vo väzení liečil chorých kresťanov. 14. februára 269 kat mečom ukončil jeho život. Pred svojou popravou stihol prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika, do ktorej sa podľa legendy dokonca zamiloval. Jej otca, Asteria, uzdravenie dcéry presvedčilo o moci Ježiša Krista a s celou svojou rodinou sa mu dal pokrstiť. V súvislosti so sudcovou dcérou sa traduje, že pred svojou smrťou poslal dievčaťu lístok s podpisom - Od Tvojho Valentína.
Takto vraj vznikla aj prvá tzv. valentínka, ktorú si od tohto času dávajú zamilovaní ľudia s vyznaním lásky.
Aj nás motivoval sv.Valentín, a preto sme sa rozhodli na našej škole zorganizovať podujatie s názvom „Valentínska pošta“. Každý sa môže zapojiť tým, že vytvorí valentínsky odkaz (valentínku) v podobe pohľadnice, kresby alebo básničky komu chce a vhodí ju do škatule, ktorá je umiestnená v prvom pavilóne. Valentínska pošta bude včas doručená práve na sviatok sv. Valentína. Stačí napísať na zadnú stranu valentínky meno a triedu, komu máme valentínku doručiť.
Odovzdávanie pošty bude spojené s malým valentínskym kvízom a vyhodnotením najkrajšej valentínky v školskej knižnici.
Príspevok spracovala: Mgr. Ľubica Matijová
GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA - ŠKOLSKÉ KOLO
Geografia je dôležitá súčasť nášho každodenného života. Veď napr. plánujeme cesty či dovolenky, zapíname si GPS, zisťujeme posun času na dovolenke, pozorujeme počasie, snažíme sa zorientovať v prírode, chceme porozumieť rôznym krajinám či kultúram, študujeme dopady klimatických zmien.... To všetko a ešte omnoho viac je vlastne naša bežná skúsenosť s geografiou, aj keď si to možno mnohí ani neuvedomujeme.
Je zrejme, že geografia je tiež dôležitá pre poznanie a pochopenie sveta, v ktorom žijeme a pomáha nám kriticky myslieť a chápať globálne procesy, ktoré nás ovplyvňujú.
Spomínané fakty nás utvrdzujú v tom, že je veľmi potrebné, aby mladá generácia nestrácala záujem o štúdium tejto krásnej vedy.
Je úžasné, že až 27 696 žiakov z 1130 škôl sa o geografiu zaujíma podrobnejšie, čo dokázali tým, že v piatok 19.1.2024 zasadli k počítačom, aby si zmerali svoje sily v geografických vedomostiach a zručnostiach. Do školského kola 52. ročníka geografickej olympiády sa zapojilo aj 14 našich nadšencov pre geografiu, ktorí bojovali v troch kategóriách podľa ročníkov. Žiaci vypracovávali online test s úlohami za 100 bodov, ktorý pozostával z monotematickej, teoretickej i praktickej časti. Stihnúť to museli v časovom limite 90 minút.
Traja najúspešnejší riešitelia z každej kategórie postúpili do okresného kola, ktoré sa bude konať 12. marca prezenčnou formou.
A tu sú naši postupujúci ,,geografiˇˇ:
G kat. (4. a 5. ročník): Nina Mišenčíková (5.A)
Katarína Gerší (5.A)
Klaudia Mihaliková (5.A)
F kat. (6. a 7. ročník): Oliver Haborák (7.A)
Patrik Kelemeca (7.A)
Jakub Mišenko (6.B)
E kat. (8. a 9. ročník): Petronela Čekanová (9.B)
Svetlana Osifová (9.A)
Adam Troščák (9.A)
Súťažiacim blahoželáme a postupujúcim žiakom prajeme veľa úspechov v ďalšom kole.
Autorka príspevku a organizátorka podujatia: Mgr. Anna Kreitlerová
Novinky
- Literárno – vzdelávacia exkurzia do Banskej Štiavnice
- DEŇ DETÍ
- MATEMATIKA JE ZÁBAVA
- CESTA ZA ZÁBAVOU
- MEDUŠKA 2022
- ZDRAVÁ SLADKOSŤ
- Okresné preteky vo viacboji všestrannosti detí predškolského veku
- MC DONALD'S CUP a Malý futbal mladších žiakov a žiačok
- Škôlkarská olympiáda
- Okresné kolo súťaže Slávik Slovenska 2022
- DEŇ ZEME na I. stupni
- Poďakovanie...
- Zápis do MŠ 2022/2023
- PRIHLÁŠKA do 5. ročníka ZŠ (2022/2023)
- Deň narcisov
- Medzinárodný deň florbalu – Všetci s florbalkami do školy
- Okresné kolo vo florbale starších žiakov a žiačok.
- Výberové konanie - riaditeľ/riaditeľka ZŠ s MŠ Šarišské Dravce
- Voľby do RŠ, triedne aktívy RZ
- Veľkonočné prázdniny