Info
Mama je domov – slávnostné popoludnie plné lásky, hudby a poďakovania
- 25. 5. 2026
V sobotu 23. mája sa naša sála OÚ premenila na miesto, kde sa spomienky, emócie a detská úprimnosť spojili do jedného veľkého príbehu o láske. Slávnostná akadémia venovaná Dňu matiek niesla krásnu a symbolickú tému „MAMA – náš domov“ – pretože mama je naozaj tým miestom, kam sa srdcom vždy vraciame.
Program otvorila dojímavá pieseň Ďakujem, mama, počas ktorej malí škôlkari prinášali srdcia ako symbol detskej vďaky a lásky. Už prvé momenty dali tušiť, že toto nebude obyčajné vystúpenie – ale skutočný zážitok plný emócií. Celé podujatie bolo vystavané ako symbolický domov, v ktorom každá miestnosť predstavovala inú podobu mamy.
A tak sme postupne otvárali jednotlivé „okná domova“: mama ako kuchyňa, mama ako chodba, mama ako otvorené dvere, mama ako detská izba , mama ako obývačka, mama ako záhrada...
Za nádherným programom stálo množstvo práce pedagógov materskej školy, základnej školy i ZUŠ, ktorí objavili a rozvíjali talenty našich detí. Vďaka nim sa tento symbolický domov naplnil hudbou, smiechom, pohybom aj silnými emóciami.
A keď na záver zaznelo spoločné - MAMA, ĎAKUJEME - nejedno oko zostalo vlhké.
Pretože domov nie je len miesto. Domov je mama.
Na programe spolupracovali: učiteľky MŠ – Slaminková, Haboráková, Majerníčková, Girašková, Hovančíková, učitelia ZŠ – Bujňáková, Palková, Haboráková, Krajčovič, Mačová, Kalinová, Čízová, Radačovská, učiteľka ZUŠ - Adamečková
Autorka príspevku a koordinátorka podujatia: Matijová Ľubica
/fotky a videjko z podujatia nájdete TU:/
Sila slova, odvaha vystúpiť
- 22. 5. 2026
Dňa 20. mája sa uskutočnilo okresné kolo recitačnej súťaže Sabinovský autorský a recitátorský máj, kde mala svoje zastúpenie aj naša škola. Farby školy s odvahou a hrdosťou reprezentovali Júlia Rita Novysedláková a Nina Kolačkovská.
Recitácia nie je len o správne naučených veršoch či peknej výslovnosti. Je to umenie postaviť sa pred publikum, prekonať trému, vdýchnuť slovám život a odovzdať emóciu tak, aby sa dotkla poslucháča. A práve v tomto boli naše dievčatá obdivuhodné.
Hoci sa tentokrát neumiestnili na víťazných priečkach, ich účasť rozhodne nebola neúspechom. Naopak – bola dôkazom smelosti, vytrvalosti a ochoty vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Naučiť sa text naspamäť, porozumieť mu, precítiť ho a predniesť s istotou pred odbornou porotou si vyžaduje veľkú dávku disciplíny, trpezlivosti aj odhodlania.
Júlia Rita a Nina ukázali, že majú chuť na sebe pracovať, odvahu súťažiť a lásku k umeleckému slovu. Už samotný krok postaviť sa na súťažné pódium je malým víťazstvom – víťazstvom nad neistotou, obavami i vlastným strachom.
Sme na ne veľmi hrdí, pretože skutočná hodnota sa nemeria len diplomami, ale aj odvahou skúšať, rásť a nevzdávať sa. Veríme, že táto skúsenosť bude pre ne ďalším schodíkom na ceste k novým úspechom, a že ich ešte neraz uvidíme žiariť v sile hovoreného slova.
Autorka príspevku a koordinátorka podujatia : Mgr. Matijová Ľubica
Rozprávková hodina plná fantázie a tvorivosti
- 21. 5. 2026
Dňa 13. mája sme počas 2. vyučovacej hodiny pripravili pre žiakov 2. ročníka netradičné rozprávkové stretnutie v útulnom prostredí školskej knižnice. Spolu s Noemi Fučíkovou a Miškou Hanzelovou sme si pre mladších žiakov pripravili zaujímavé aktivity, hry a tvorivé úlohy na motív rozprávok.
Do tejto aktivity sme sa zapojili na podnet pani učiteľky Matijovej, ktorá nám navrhla, či by sme si nechceli vyskúšať svoju kreativitu, organizačné schopnosti a prácu s mladšími žiakmi. Tento nápad nás veľmi zaujal, a tak sme sa s radosťou pustili do príprav.
Počas stretnutia si druháci mohli precvičiť fantáziu, spoluprácu aj tvorivosť, zapájať sa do pripravených hier a na chvíľu sa preniesť do kúzelného sveta rozprávok. Celá hodina sa niesla v príjemnej a veselej atmosfére, plnej smiechu, radosti a pekných momentov.
Veľmi nás potešilo, s akým nadšením sa deti zapájali do jednotlivých aktivít a ako si spoločný čas užívali. Veríme, že si z tohto rozprávkového dopoludnia odniesli krásne zážitky a že sa im táto netradičná hodina páčila rovnako ako nám jej príprava.
Organizátorky podujatia: Alexandra Jaššová, Michaela Hanzelová, Noemi Fučíková
Autorka príspevku: Alexandra Jaššová
8
Deň matiek
- 19. 5. 2026
